Londýn - Britský odovlací soud rozhodl, že není možné utajovat informace vztahující se k britské kontrarozvědce, které obahuje zpráva popisující případ údajného mučení vězně z americké vojenské základny Guantanámo na Kubě.
Případ se týká Binyamea Mohameda, který pochází z Etiopie a v Británii legálně žil.
V roce 2002 byl ale zajat v Pákistánu.
Tam a později i v Maroku byl podle svých slov mučen, do té doby, než se dostal do věznice na Guantánamu. Podezření z terorismu se neprokázalo a Mohamed byl bez soudu propuštěn. Po návratu do Británie zažaloval tamní vládu za to, že o jeho mučení věděla a nezabránila mu.
Ta obvinění popírá a tvrdí, že o jeho mučení ani nevěděla, ani ho neschvalovala. Jak ale vyšlo najevo, při soudním jednání byla zatajována jedna z klíčových částí soudního spisu. Na to poukázal právník Mohameda a požádal o jeho zveřejnění. Britský odvolací soud mu nyní dal za pravdu.
O utajení částí textu vztahující se k MI5 se podle britských médii snažila britská vláda. Podle právníka Mohameda navíc komunikovala se soudci.
"Jak ukazuje svědectví v tomto případu, přinejmenším u některých pracovníků tajné služby se objevuje pochybný postoj, když dojde na lidská práva a donucovací techniky,"
Také na základě nejnovějších zjištění britská policie prošetřuje, zda někdo z MI5 neporušil zákon.