Britský parlament pokračuje v debatách o brexitové dohodě

ČTK ČTK
9. 1. 2019 6:42
Britský parlament bude ode dneška opět několik dní debatovat o dohodě o odchodu Británie z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová. Rozpravu o různých aspektech brexitu má v úterý 15. ledna zakončit hlasování Dolní sněmovny. O dohodě měli britští poslanci rozhodovat už loni v prosinci. Mayová ovšem ve snaze zabránit očekávané porážce toto hlasování na poslední chvíli odložila.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Podle předběžného plánu, který v úterý zveřejnili labouristé, by se mělo kromě dneška debatovat o brexitu ještě ve čtvrtek a v pátek a také příští týden v pondělí a v úterý. Hlasovat by se pak mělo na závěr pětidenní debaty v úterních 20:00 SEČ.

O brexitové dohodě připravené unijními a britskými vyjednavači diskutovali poslanci Dolní sněmovny již začátkem prosince. Po třech dnech ale přestali, neboť Mayová zrušila hlasování naplánované na 11. prosince.

Přiznala tehdy, že dohoda by byla zamítnuta, a slíbila, že vyjedná v Bruselu další záruky ohledně takzvané irské pojistky týkající se režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem po britském odchodu z evropského bloku. Právě tato pojistka mnoha poslancům vadí nejvíce, neboť v ní vidí riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám.

Vláda Mayové už začala připravovat obyvatele i na možnost, že Spojené království 29. března opustí EU bez jakékoli smlouvy upravující vzájemné vztahy.

Ještě před samotnou debatou o brexitu se dnes od 13:00 SEČ uskuteční pravidelné interpelace poslanců na adresu premiérky Mayové.

Video: Britové se připravují na brexit. Simulují dopravní zácpu u Doveru.

Britové se připravují na brexit. Simulují dopravní zácpu u Doveru | Video: Reueters
 

Právě se děje

Další zprávy