Na očekávané hlasování o nové brexitové dohodě v sobotu vůbec nedošlo poté, co vláda prohrála úvodní hlasování o pozměňovacím návrhu. Sněmovna poměrem 322 hlasů ku 306 odsouhlasila, že s definitivním schválením brexitové dohody se musí počkat, dokud její obsah nebude převeden do britského práva.
Tím pádem vstoupil do hry zákon z minulého měsíce, který stanovuje, že vláda musí požádat o tříměsíční odklad brexitu, pakliže do sobotního data parlament neschválí "rozvodovou" úmluvu, případně odchod z EU bez dohody. To také Johnson splnil, když Tuskovi následně poslal dopis se žádostí o odklad. Podle BBC a The Sunday Times je odeslaná žádost o odklad nepodepsanou fotokopií textu dopisu, jak je uveden ve zmíněném zákoně.
Na Twitteru se záhy objevila kopie druhého, už podepsaného dopisu, v němž Johnson píše, že věří, že do termínu brexitu 31. října Velká Británie stihne přijmout všechna potřebná legislativní opatření pro odluku od EU.
Here it is pic.twitter.com/f51ioqVR0P
— Paul Waugh (@paulwaugh) October 19, 2019
"Od doby, kdy jsem se stal předsedou vlády, jsem dal jasně najevo - a dal jsem ho dnes znovu najevo i parlamentu - svůj názor a stanovisko vlády, že další prodlužování by poškodilo zájmy Spojeného království a našich partnerů z EU i vztahy mezi námi," píše Johnson v dopisu, který se večer objevil na sociálních sítích.
Zmíněné dva dopisy podle Reuters doplnil ještě třetí list, tentokrát od britského velvyslance při EU.
Kabinet novou legislativu předloží už příští týden
Vláda proto plánuje příští týden předložit legislativní opatření pro ratifikaci nové "rozvodové" dohody, která je podle Johnsona v současné situaci nejlepším možným řešením. O její prosazení v Dolní sněmovně se podle všeho bude znovu pokoušet už v pondělí.
Pozměňovací návrh, který v sobotu poslanci přijali a který donutil Johnsona požádat Tuska o odklad breixtu, podle médií reagoval na obavu, že kdyby v sobotu poslanci podmínky brexitu podpořili, Británie by pak stejně mohla na konci měsíce vystoupit z EU bez dohody, protože by se do té doby nemuselo stihnout schválení příslušného ratifikačního zákona.
Tusk uvedl, že na základě dopisu začne konzultovat se zeměmi EU a tato jednání mohou trvat několik dní. Johnson zároveň ale zdůraznil, že s Evropskou unií on sám vyjednávat nebude.
Evropská unie by případný odklad brexitu schválila, píší média
Podle deníku The Guardian nejmenovaní vysoce postavení unijní diplomaté potvrdili, že země EU nový odklad brexitu odsouhlasí.
Francouzský prezident Emmanuel Macron nicméně v reakci na výsledek hlasování uvedl, že další odložení brexitu by nikomu neprospělo. Macron zároveň Johnsona požádal, aby rychle vyjasnil pozici Británie. Irský ministr zahraničí Simon Coveney připomněl, že se musí na rozhodnutí shodnout všechny členské státy EU.
"Každý z lídrů tomu může zabránit a myslím si, že EU chce vidět jistotu a konec nekonečných vyjednávání a spekulací. Myslím si, že žádost o odložení není jednoznačná," uvedl Coveney.
Ve snaze zpečetit výsledek brexitového referenda z roku 2016 britská vláda svolala sobotní zasedání parlamentu poprvé od roku 1982. Britští poslanci letos třikrát odmítli původní návrh brexitové dohody, rozuzlení vleklé britské snahy opustit EU však zatím nepřináší ani upravená podoba dokumentu, kterou potvrdil poslední unijní summit.