Britské strany vyloučily dva exministry, prý chtěli úplatek

ČTK ČTK
23. 2. 2015 20:50
Obvinění se opřela o reportáž, při níž se novináři při jednání s politiky vydávali za podnikatele a vše natáčeli skrytou kamerou.
Bývalý britský ministr zahraničí a spravedlnosti Jack Straw.
Bývalý britský ministr zahraničí a spravedlnosti Jack Straw. | Foto: REUTERS/Francois Lenoir

Londýn - Dvě hlavní britské parlamentní strany vyloučily ze svých řad dva vlivné poslance a bývalé ministry Malcolma Rifkinda a Jacka Strawa. Přední politické figury vládních konzervativců a opozičních labouristů byly podle médií ochotny přistoupit na korupci.

Obvinění se podle zahraničních agentur opřela o reportáž, při níž se novináři při jednání s politiky vydávali za podnikatele a vše natáčeli skrytou kamerou. Oba politici se brání, že neučinili nic špatného.

Novináři deníku The Daily Telegraph a televizní stanice Channel 4 získali coby údajní zástupci jisté čínské firmy zvlášť od každého ze dvou politiků příslib, že jejich firmě pomohou svým vlivem výměnou za úplatu.

Bývalý labouristický ministr zahraničí a spravedlnosti Straw si prý řekl o 5000 liber denně (187 000 Kč). Někdejší ministr obrany a zahraničí za konzervativce Rifkind požadoval podobnou částku a kromě jiného za to slíbil "podnikatelům" privilegovaný přístup k britským velvyslancům ve světě.

Straw v reakci na zveřejnění reportáže ujistil, že své služby hodlal poskytovat až po květnových parlamentních volbách, v nichž už nekandiduje. Také Rifkind je přesvědčen, že se nedopustil ničeho, čím by porušil své povinnosti poslance. Oba zákonodárci kontaktovali komisaře, který v Británii odpovídá za dodržování parlamentních pravidel, a vyzvali ho k vyjádření.

Straw se po konzultaci s vedoucím představitelem parlamentního klubu labouristů rozhodl stranu dobrovolně opustit, Rifkinda konzervativci vyloučili do prošetření případu.

"Je to velmi vážná záležitost. V této zemi máme zcela jasná pravidla, podle nichž není přípustné, aby byl poslanec placen za lobbování," prohlásil ministerský předseda David Cameron, podle něhož oba případy podrobně vyšetří parlamentní komise.

Britští poslanci si legálně mohou přivydělávat jinou placenou činností, nesmí však mít přímou souvislost s jejich aktivitou v parlamentu. Vláda momentálně pracuje na vytvoření registru lobbistů, kteří budou muset zveřejňovat seznamy svých partnerů v jednáních a schůzky s politiky.

Případ podle agentury AP oživil debatu o politickém lobbování v Británii. Před volbami by podle komentářů aféra mohla poškodit obě hlavní parlamentní strany a zvýšit počet voličů nacionalistické a protiunijní Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), která loni v doplňovacích volbách získala své první dva poslance v britském parlamentu na úkor konzervativců.

 

Právě se děje

Další zprávy