Britská vláda zveřejnila návrh pravidel registrace občanů EU. Většinu žádostí schválíme, ujišťuje

ČTK ČTK
7. 11. 2017 19:16
Návrh počítá mimo jiné s dvouletým obdobím po brexitu, během něhož ještě bude možné žádat o takzvaný status usedlíka. Žadatelé přitom nebudou muset poskytovat žádné biometrické údaje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Praha - Britská vláda zveřejnila návrh pravidel registrace občanů členských států Evropské unie, kteří zamýšlejí v Británii zůstat i po odchodu země z evropského bloku v březnu 2019. Dokument počítá mimo jiné s dvouletým obdobím po brexitu, během něhož ještě bude možné žádat o takzvaný status usedlíka. Žadatelé přitom nebudou muset poskytovat žádné biometrické údaje. Britský ministr pro brexit David Davis podle agentury Reuters řekl, že registrační systém bude přehledný a efektivní. Vláda očekává, že úřady vyřídí většinu žádostí kladně.

Právní postavení unijních občanů po odchodu Británie z EU je jedním ze sporných bodů komplikujících jednání o rozluce. Brusel chce zajistit, aby unijní občané žijící v Británii měli po brexitu v ostrovní zemi stejná práva, jakým se těší nyní. V Británii nyní žijí asi tři miliony občanů EU.

"Nový systém je jednoduchý," uvedla britská velvyslankyně v Česku Jan Thompsonová. V prohlášení mimo jiné poznamenala, že britská vláda počítá s robustním systémem poskytování podpory žadatelům pro zajištění hladké registrace. "Nebude ani nutné pro registraci předkládat potvrzení o zdravotním pojištění, ani nebudou od občanů EU požadována žádná biometrická data, jako například otisky prstů," sdělila velvyslankyně.

Britská ministerstva pro odchod z EU a vnitra ve společném prohlášení podle agentury Reuters uvedla, že úředníci budou moci při rozhodování postupovat podle vlastního uvážení. To znamená, že žádosti nebudou zamítány kvůli drobným technickým formalitám a většina bude schválena, oznámila ministerstva.

Pokud již občané EU získali trvalý pobyt, budou se při registraci používat už předložené doklady. Úřady pouze ověří, zda žadatel dosud pobývá v Británii. Správní poplatek za registraci by měl být maximálně ve výši poplatku, který platí Britové při žádosti o vydání britského pasu. "A pokud dojde k dohodě s EU, občané členských států včetně Čechů se budou moci registrovat ještě před odchodem Británie z unie," uvedlo britské velvyslanectví v Praze s odkazem na vyjednávanou brexitovou dohodu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy