Britská vláda rozjela přípravy na "divoký" brexit. Pořád ale věří v dohodu s EU

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2018 17:19
Britská vláda začne v plném rozsahu realizovat plány pro odchod z Evropské unie bez dohody s Bruselem. Oznámil to v úterý mluvčí premiérky Theresy Mayové po dlouhé schůzi kabinetu. Podle Downing Street je prosazení dohody stále nejpravděpodobnějším vyústěním celého procesu, ministři se však shodli, že již nastal čas na posílení příprav na hrozící krach jednání. Nová podrobná doporučení pro Brity prý vláda zveřejní v následujících týdnech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Do plánovaného vystoupení Británie z Evropské unie zbývá jen něco málo přes tři měsíce, přičemž výchozí možností je "neřízený" odchod, který by mnozí britští politici považovali za katastrofu. O podmínkách spořádaného brexitu vyjednaných britskou vládou má podle aktuálních prohlášení Mayové dolní komora parlamentu hlasovat až zhruba za měsíc.

"Kabinet se shodl, že … jsme nyní dosáhli bodu, kdy musíme tyto přípravy vystupňovat. To znamená, že nyní uvedeme do chodu zbývající prvky našich plánů pro odchod bez dohody," citovala premiérčina mluvčího agentura Reuters. První sérii dokumentů o okolnostech nespořádaného brexitu zveřejnila vláda na konci léta.

Další podrobnosti by se měli občané dozvědět v příštích týdnech a vláda zároveň doporučí britským firmám, aby podle svého úsudku aplikovaly vlastní opatření související s možným krachem brexitových vyjednávání. Mluvčí Mayové řekl, že s cílem připravit zemi na obávanou možnost by bylo zapotřebí prosadit vícero legislativních opatření.

Ministerstvo financí by mělo v nejbližší době ohlásit, jak bude naloženo se dvěma miliardami liber (asi 57 miliard korun) z více než čtyř miliard vyčleněných na přípravy pro brexit bez dohody. Úřady také rozešlou firmám a podnikatelským sdružením celkem 80 000 e-mailů s potřebnými informacemi.

Mluvčí Mayové potvrdil, že vládní plány zahrnují také pronajímání prostoru na lodích plujících přes Lamanšský průliv, aby bylo možno v případě potřeby dovážet potřebné zásoby včetně zdravotnického materiálu.

Ministr obrany Gavin Williamson kromě toho v debatě s poslanci řekl, že pro případné krizové situace spojené s brexitem bez dohody budou mít ozbrojené síly v pohotovosti 3500 svých příslušníků. Ti budou připraveni "podpořit kterýkoli úsek vlády při jakýchkoli nepředvídaných událostech, kde to bude potřeba".

Někteří britští novináři na Twitteru hodnotili oznámení vlády po přibližně 150minutové schůzi jako významný posun, například Heather Stewartová z deníku The Guardian se však na věc dívá z jiného úhlu. "Když trošku poodstoupíte, je dost mimořádné, že vláda utrácí miliardy liber za přípravy Británie na cestu, která by podle kabinetu i většiny zákonodárců ve Westminsteru byla naprostou pohromou," napsala.

Ministr pro brexit Stephen Barclay v rozhovoru s televizí Sky News uvedl, že přípravy na scénář "no-deal" budou nyní "operační prioritou vlády", avšak hlavním cílem je stále dosažení dohody. Britská média přitom v posledních dnech přináší zprávy o rozdělení vlády na frakce prosazující různé varianty dalšího postupu, přičemž jedna skupina se nebrání ani nespořádanému brexitu.

Zastánci výraznější odluky od EU uvnitř britského kabinetu údajně navrhují "řízený" brexit bez dohody pro případ, že aktuální dohoda s Bruselem neprojde parlamentem. Zpravodajové Sky News a deníku The Daily Telegraph informovali, že ministr spravedlnosti David Gauke na dnešním jednání vlády označil představu o takové podobě brexitu za "jednorožce, kterého je nutné zaříznout".

Video: Nervozita kvůli brexitu stoupá. Jaké budou praktické dopady na Česko?

Nervozita kvůli brexitu stoupá. Jaké budou praktické dopady na Česko? | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 3 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy