Londýn - Dnes o půlnoci opustí britská armáda Severní Irsko. Po 38 letech tak ukončí nejdéle trvající vojenskou operaci v dějinách země.
V provincii zůstane pouze pět tisíc britských vojáků. Ti však nadále nebudou součástí bezpečnostních složek. Půjde o klasický armádní kontingent, jaké jsou rozmístěny na mnoha dalších místech Spojeného království.
Oficiální analýza operace uvádí, že šlo patrně o nejdůležitější vojenské nasazení britských pozemních ozbrojených sil.
Bylo nejdelší, jedno z mála na půdě království a jedno z mála v dějinách armád vyspělých zemí, které nakonec skončilo úspěchem pravidelné armády ve střetnutí s gerilou.
Severní Irsko na Aktuálně.cz
Operaci odstartovaly nepokoje...
Armádni jednotky byly do Severního Irska povolány v roce 1969 po odstartování nepokojů mezi katolíky a protestanty. V Belfastu tehdy většinoví protestanti zaútočili na katolíky a podpálili jejich domy na Falls Road.
Následně se rozhořely boje mezi oběma skupinami. Vyústily v žádost severoirského parlamentu směrem k Londýnu, aby do provincie vyslal svě armádní jednotky.
Dočasné nasazení se nakonec protáhlo téměř na čtyři desetiletí, během nichž se do Severního Irska podívalo více než 300 tisíc britských vojáků a 763 z nich bylo zabito.
Dohoda obou stran ji ukončila
Odchod armádních jednotek je podle místního tisku milníkem pro Británii i samotné Severní Irsko.
Dohodě dlouhá léta bránily radikální rozdíly mezi protestanty a katolíky. Zatímco většinoví protestanti byli pro udržení Ulsteru pod správou Londýna, menšinoví katolíci léta bojovali i se zbraní v ruce o odtržení a připojení k Irské republice.
V důsledku toho bylo působení severoirské vlády a parlamentu, které se zrodilo na základě mírových dohod, v říjnu 2002 pozastaveno. Probritští protestanti podmiňovali spolupráci hlavně odzbrojením katolických radikálů z IRA.
Po květnových volbách se protestanti přece jen dohodli na společné vládě s katolíky ze Sinn Fein, politickým křídlem Irské republikánské armády.
Ukončení mise se tak stalo skutečností.
Bez armády by to nešlo
Šéf britské armády v Severním Irsku generál Nick Parker se domnívá, že vojenská operace pomohla k politickému řešení situace.
"Věřím tomu, že vojenská operace přinesla výsledky, pokud se jedná o bezpečnost v Severním Irsku. To umožnilo dalším lidem dospět k dohodě v otázkách politických, ekonomických i sociálních," řekl Parker pro BBC.
"Mnoho irských nacionalistů si však myslí, že armáda byla součástí problému a nepřinesla žádné řešení," dodal.