Ulster zvolil: Bude se vláda denně hádat?

lem, sim
9. 3. 2007 19:10
Belfast - Severní Irsko už zná výsledky voleb: volilo naději. Jinými slovy: Nový kabinet spolu budou sestavovat katolíci a protestanti.

Voliči rozhodovali o 108 křeslech v severoirském zákonodárném shromáždění, z něhož pak bude ještě tento měsíc vytvořena provinční vláda.

O poslanecké mandáty usilovalo 250 politiků, z nichž 46 je z unionistické strany DUP, která volby vyhrála. Probritská protestantská Demokratická unionistická strana (DUP) Iana Paisleyho získala 30,1 procenta hlasů.

Jen s malým rozdílem skončila druhá proirská katolická Sinn Féin (SF) Gerryho Adamse, již volilo 26,2 voličů. Sinn Féin tak bude tvořit unionistům republikánskou protiváhu.

Rozdělení křesel

Celkový počet křesel regionálního parlamentu Ulsteru 
  • 108
Demokratická unionistická strana (DUP)
  • 36
proirská katolická Sinn Féin
  • 28
Ulsterská unionistická strana (UUP)
  • 18
umírněná katolická Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP)
  • 16
unionistická nesektářská Strana spojenectví (AP)
  • 7
Strana zelených (GP)
  • 1
radikální Pokroková unionistická strana (PUP)
  • 1
blíže neupřesněná malá formace OTH
  • 1

Zdroj: BBC

Alespoň podle mírové smlouvy, kterou britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Bertie Ahern podepsali loni v Londýně. Ta říká, že vládu musejí společně vytvořit republikáni a unionisté.

Britský ministr pro Ulster Peter Hain již začal odděleně vyjednávat s představiteli DUP a SF.

Jeden konflikt denně

Severoirská vláda by díky tomu měla být silnější a najít tolik potřebné kompromisy.

Věří tomu ale jen málokdo.

Podle unionistů (DUP) bude společná vláda s republikány ze Sinn Féin znamenat "jeden konflikt denně".

Ani jedna ze stran totiž nejeví žádnou snahu hledat společnou řeč. Zatímco Sinn Féin chce Severní Irsko jako součást Irské republiky, podle DUP náleží Spojenému království. Ať se jedná o policii, ekologii, školství či investice.

Shodují se však v tom, že současné uspořádání není životaschopné.

Unionisté žádají, aby se v budoucnu zavedl systém, kdy bude provincii vládnout strana nebo koalice, která vyhraje volby. Sinn Féin naopak považuje nynější systém jen za jeden z kroků ke sjednocení Irska.

Paisley versus McGuinness

Budoucí vláda také spojí šéfa DUP, reverenda Iana Paisleyho a druhého nejvlivnějšího muže Sinn Féin Martina McGuinnesse. Už to samo o sobě bude zdrojem nebezpečných konfliktů, protože oba muži sebou vzájemně pohrdají.

Paisley považuje McGuinnesse za teroristu a prozatím dělal vše možné, aby s ním nemusel být nejen u jednoho stolu, ale pokud možno ani v jedné místnosti.

Dosavadní průzkumy ukazují, že největší šanci na úspěch mají unionisté, kteří by mohli získat 22 procent hlasů. Těsně je však následují republikáni ze Sinn Féin s 20 procenty.

Nejpopulárnější je Ahern

Paradoxně nejoblíbenějším politikem v Severním Irsku je podle průzkumu muž, který vládne sousednímu Irsku, premiér Bertie Ahern.

Britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Bertie Ahern.
Britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Bertie Ahern. | Foto: Reuters

Po něm následují Paisley a šéf Sinn Féin Gerry Adams, ale tato fakta mají jen malou hodnotu, protože dotázaní vybírali skoro vesměs podle náboženské příslušnosti.

Oba dostali také více negativních než pozitivních hlasů, což ukazuje, že po letech prakticky bez násilí a po prvních pokusech s voleným místním zákonodárným sborem a vládou mezi lety 1999 a 2002 je politika na úrovni voličů rozpolcena stejně hluboce jako mezi nejvyššími politiky provincie.

Dvě třetiny voličů jsou tak přesvědčeny, že Paisley a McGuinness spolu spolupracovat nebudou.

Britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Ahern se dnes tvářili jako větší optimisté. "Nesmíte promeškat tuto historickou příležitost," vzkázali ve společném prohlášení oběma politikům.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy