Londýn - Britská policie v pondělí zveřejnila identitu dvou ze tří teroristů, kteří v sobotu zabili v Londýně sedm lidí. Jeden z útočníků se narodil v Pákistánu, ale byl britským občanem, v minulosti byl v hledáčku tajných služeb. Druhý útočník byl občanem Maroka a Libye.
Policie uvedla, že pracuje na ověření identity třetího atentátníka. Zároveň oznámila, že bez obvinění propustila všech dvanáct osob zatčených o víkendu v souvislosti s teroristickým útokem.
Jako britský občan byl jmenován 27letý Khuram Shazad Butt, který žil ve východolondýnské čtvrti Barking. V Barkingu žil i druhý útočník Rašíd Radván (v anglickém přepisu Rachid Redouane), který britským úřadům dříve znám nebyl a který používal i jméno Rašíd Chadr (Rachid Elkhdar). Věk druhého není přesně znám, neboť v případě jména Radván udával věk 30 let, u jména Chadr pak 26 let.
O Butta se v minulosti zajímala policie i tajná služba MI5. "Nebyly ale žádné důkazy, že by plánoval útok," citovala televize Sky News náměstka šéfky londýnské policie Marka Rowleyho.
Zajímal se o sousedy i jejich děti
Butt do Británie přišel jako dítě, jeho rodiče zde požádali o azyl. Sousedé, mezi kterými byl znám jako abú, o něm hovoří rozporuplně. Jeden z nich například uvedl, že se rád bavil o londýnském fotbalovém klubu Arsenal. Jedna z matek řekla, že Butta vyzvala, aby se nebavil s jejími dětmi, neboť se obávala, že by je mohl radikalizovat.
Další soused Michael Membo označil Butta za bezvadného chlapíka, který byl rodinný typ. "Velmi se zajímal o sousedy, veřejné věci, děti," řekl Membo s tím, že také hodně vtipkoval.
"Nebyly žádné známky (radikalismu), ale během roku jsme si všimli, že si nechal narůst plnovous, že se oblékal více po islámském způsobu," řekl. "Všimli jsme si, že mluví s dětmi o svých názorech," dodal.
V květnu podle Sky News získal Butt práci u londýnského dopravního podniku Transport for London.
Irské doklady, skotská manželka
O Radvánovi Sky News uvedla, že právě u něj policie našla irské doklady. Televize také sdělila, že od roku 2014 do loňska žil v Dublinu se svou skotskou manželkou.
Irský premiér Enda Kenny bez upřesnění jména potvrdil, že jeden z atentátníků žil v Irsku. Dodal, že tento muž zřejmě nebyl sledován irskými tajnými službami a že pod kontrolou bezpečnostních orgánů kvůli radikálním postojům je v zemi jen několik málo lidí.
Irská policie se nyní podle Sky News snaží zjistit, zda Radván navštívil Sýrii.
"Nerozdělíte nás"
Stovky obyvatel Londýna se v pondělí večer sešly na vigilii za oběti sobotního útoku. Starosta Sadiq Khan za potlesku přítomných prohlásil, že teroristé obyvatele města nerozdělí. Poslouchaly jej rovněž desítky muslimů, kteří se na shromáždění rázně distancovali od činu, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).
"Své nechutné činy neprovádíte ve jménu nikoho z nás," vzkázal pachatelům útoku vůbec první muslim zvolený do pozice hlavy Londýna. "Nepovede se vám rozdělit obyvatele našeho města," prohlásil Khan za potlesku zhruba tisícovky shromážděných, které domů nezahnal ani počínající déšť.
Poté co starosta vyzval k uctění památky obětí minutou ticha, rozhostil se po parku Potters Fields na břehu řeky Temže klid, který rušil jen zvuk policejního vrtulníku upomínajícího na bezpečnostní manévry v okolních ulicích.
Stejně jako k útoku na koncertě v Manchesteru před dvěma týdny se i k londýnskému vraždění se sedmi mrtvými a 48 zraněnými hlásí IS, v jehož řadách jsou radikální islám vyznávající sunnité.
Desítky muslimů oblečených do triček s nápisy "Jsem muslim, zeptej se mě na cokoli" po starostově projevu diskutovaly s dalšími účastníky vigilie.
Poselstvím islámu je podle nich láska, nikoli nenávist.
Souhrnné video: Tak sobotní teror v Londýně zachytili lidé svými mobilními telefony