V Londýně vztyčili na mostech bariéry, aby chránily chodce. Británie má druhý stupeň ohrožení

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2017 16:44
Razie v souvislosti se sobotním teroristickým útokem v Londýně pokračují. Britští policisté zadrželi na východě metropole několik lidí. Zároveň už skončila uzavírka nádraží a stanice metra u mostu London Bridge. Při atentátu, který spáchala trojice útočníků dodávkou a noži, přišlo o život sedm lidí, 48 osob bylo hospitalizováno.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Londýn - Britská policie v pondělí brzy ráno v souvislosti se sobotním atentátem v centru Londýna podnikla další razie na východě města. Zatkla při tom několik lidí.

Místní obyvatelé na sociálních sítích hlásili silné rány a střelbu.

Zátahy se podle britského tisku uskutečnily na jedné adrese na londýnském předměstí Barking, kde policie už v neděli zatkla 12 lidí, a v části Newham. Další podrobnosti nejsou známy.

Podle britské stanice BBC už skončila policejní uzavírka nádraží a stanice metra u mostu London Bridge. Otevřen je částečně i sám most a okolní ulice. Na místě je ale stále mnoho policistů.

Obnovena byla taky už předvolební kampaň, která byla kvůli sobotním útokům pozastavená. Parlamentní volby se v Británii konají už tento čtvrtek.

Vůdci opozičních labouristů a liberálních demokratů Jeremy Corbyn a Tim Farron kritizovali o víkendu konzervativní premiérku Theresu Mayovou za to, že podle nich dlouho odkládala vyšetřování financování a podpory domácích islamistických skupin ze zahraničí.

Corbyn premiérku dokonce vyzval, aby rezignovala. V době, kdy byla Mayová ještě ministryní vnitra, totiž prošly rozsáhlé škrty v policii. O místo tehdy přišly tisíce policistů.

Bariéry na mostech

V noci na pondělí byly na několika mostech v centru Londýna vztyčeny bezpečnostní bariéry chránící chodce před auty.

Týká se to i Westminsterského mostu, na kterém v březnu najel útočník do lidí a poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Celkem zabil pět osob a padesátku jich zranil.

V Británii nadále platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení terorismem a vláda se podle Mayové nechystá varování zvýšit tak, jako to učinila před dvěma týdny, kdy sebevražedný atentátník v Manchesteru zabil 22 lidí. Tehdy se policie domnívala, že za útokem stála teroristická buňka, a ne jen sám útočník. Později ale tuto verzi opustila.

Při novém atentátu z víkendu, který spáchala trojice útočníků dodávkou a noži, přišlo o život sedm lidí, 48 osob bylo hospitalizováno. V současné době je 18 lidí v kritickém stavu.

K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát, který se ale hlásí k atentátům, i když s ním útočníci nebyli v přímém kontaktu.

Souhrnné video k útokům v Londýně | Video: Reuters, Twitter, Facebook
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy