V Londýně vztyčili na mostech bariéry, aby chránily chodce. Británie má druhý stupeň ohrožení

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2017 16:44
Razie v souvislosti se sobotním teroristickým útokem v Londýně pokračují. Britští policisté zadrželi na východě metropole několik lidí. Zároveň už skončila uzavírka nádraží a stanice metra u mostu London Bridge. Při atentátu, který spáchala trojice útočníků dodávkou a noži, přišlo o život sedm lidí, 48 osob bylo hospitalizováno.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Londýn - Britská policie v pondělí brzy ráno v souvislosti se sobotním atentátem v centru Londýna podnikla další razie na východě města. Zatkla při tom několik lidí.

Místní obyvatelé na sociálních sítích hlásili silné rány a střelbu.

Zátahy se podle britského tisku uskutečnily na jedné adrese na londýnském předměstí Barking, kde policie už v neděli zatkla 12 lidí, a v části Newham. Další podrobnosti nejsou známy.

Podle britské stanice BBC už skončila policejní uzavírka nádraží a stanice metra u mostu London Bridge. Otevřen je částečně i sám most a okolní ulice. Na místě je ale stále mnoho policistů.

Obnovena byla taky už předvolební kampaň, která byla kvůli sobotním útokům pozastavená. Parlamentní volby se v Británii konají už tento čtvrtek.

Vůdci opozičních labouristů a liberálních demokratů Jeremy Corbyn a Tim Farron kritizovali o víkendu konzervativní premiérku Theresu Mayovou za to, že podle nich dlouho odkládala vyšetřování financování a podpory domácích islamistických skupin ze zahraničí.

Corbyn premiérku dokonce vyzval, aby rezignovala. V době, kdy byla Mayová ještě ministryní vnitra, totiž prošly rozsáhlé škrty v policii. O místo tehdy přišly tisíce policistů.

Bariéry na mostech

V noci na pondělí byly na několika mostech v centru Londýna vztyčeny bezpečnostní bariéry chránící chodce před auty.

Týká se to i Westminsterského mostu, na kterém v březnu najel útočník do lidí a poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Celkem zabil pět osob a padesátku jich zranil.

V Británii nadále platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení terorismem a vláda se podle Mayové nechystá varování zvýšit tak, jako to učinila před dvěma týdny, kdy sebevražedný atentátník v Manchesteru zabil 22 lidí. Tehdy se policie domnívala, že za útokem stála teroristická buňka, a ne jen sám útočník. Později ale tuto verzi opustila.

Při novém atentátu z víkendu, který spáchala trojice útočníků dodávkou a noži, přišlo o život sedm lidí, 48 osob bylo hospitalizováno. V současné době je 18 lidí v kritickém stavu.

K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát, který se ale hlásí k atentátům, i když s ním útočníci nebyli v přímém kontaktu.

Souhrnné video k útokům v Londýně | Video: Reuters, Twitter, Facebook
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy