V Londýně vztyčili na mostech bariéry, aby chránily chodce. Británie má druhý stupeň ohrožení

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2017 16:44
Razie v souvislosti se sobotním teroristickým útokem v Londýně pokračují. Britští policisté zadrželi na východě metropole několik lidí. Zároveň už skončila uzavírka nádraží a stanice metra u mostu London Bridge. Při atentátu, který spáchala trojice útočníků dodávkou a noži, přišlo o život sedm lidí, 48 osob bylo hospitalizováno.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Londýn - Britská policie v pondělí brzy ráno v souvislosti se sobotním atentátem v centru Londýna podnikla další razie na východě města. Zatkla při tom několik lidí.

Místní obyvatelé na sociálních sítích hlásili silné rány a střelbu.

Zátahy se podle britského tisku uskutečnily na jedné adrese na londýnském předměstí Barking, kde policie už v neděli zatkla 12 lidí, a v části Newham. Další podrobnosti nejsou známy.

Podle britské stanice BBC už skončila policejní uzavírka nádraží a stanice metra u mostu London Bridge. Otevřen je částečně i sám most a okolní ulice. Na místě je ale stále mnoho policistů.

Obnovena byla taky už předvolební kampaň, která byla kvůli sobotním útokům pozastavená. Parlamentní volby se v Británii konají už tento čtvrtek.

Vůdci opozičních labouristů a liberálních demokratů Jeremy Corbyn a Tim Farron kritizovali o víkendu konzervativní premiérku Theresu Mayovou za to, že podle nich dlouho odkládala vyšetřování financování a podpory domácích islamistických skupin ze zahraničí.

Corbyn premiérku dokonce vyzval, aby rezignovala. V době, kdy byla Mayová ještě ministryní vnitra, totiž prošly rozsáhlé škrty v policii. O místo tehdy přišly tisíce policistů.

Bariéry na mostech

V noci na pondělí byly na několika mostech v centru Londýna vztyčeny bezpečnostní bariéry chránící chodce před auty.

Týká se to i Westminsterského mostu, na kterém v březnu najel útočník do lidí a poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Celkem zabil pět osob a padesátku jich zranil.

V Británii nadále platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení terorismem a vláda se podle Mayové nechystá varování zvýšit tak, jako to učinila před dvěma týdny, kdy sebevražedný atentátník v Manchesteru zabil 22 lidí. Tehdy se policie domnívala, že za útokem stála teroristická buňka, a ne jen sám útočník. Později ale tuto verzi opustila.

Při novém atentátu z víkendu, který spáchala trojice útočníků dodávkou a noži, přišlo o život sedm lidí, 48 osob bylo hospitalizováno. V současné době je 18 lidí v kritickém stavu.

K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát, který se ale hlásí k atentátům, i když s ním útočníci nebyli v přímém kontaktu.

Souhrnné video k útokům v Londýně | Video: Reuters, Twitter, Facebook
 

Právě se děje

Další zprávy