Proti teroristovi šel se skateboardem. Londýňané před útočníky ubránili restaurace, házeli i lahve

Zahraničí Zahraničí
5. 6. 2017 18:40
Španěl Ignacio Echeverría v sobotu večer uviděl teroristu, jak s nožem útočí na ženu. Popadl proto svůj skateboard, na kterém přijel k mostu London Bridge, a pokusil se ji bránit. Jestli přežil, není jasné. Jeho rodina po něm pátrá v nemocnicích v Londýně. Během teroristického útoku se hned několik lidí v britské metropoli zachovalo jako hrdinové. Mnozí riskovali své vlastní životy.
Policista hlídkující v centru Londýna.
Policista hlídkující v centru Londýna. | Foto: ČTK

Londýn - Stát se hrdinou během teroristického útoku může být jen krůček od toho, stát se jednou z obětí.

Jak tomu bylo s 39letým Španělem Ignaciem Echeverríou, ještě není úplně jasné. Jako hrdina se zachoval. Jestli při útoku zemřel, se nyní podle stanice BBC snaží zjistit jeho rodina.

Ignacio, který v Londýně pracuje v bance HSBC, se v sobotu večer vracel z parku spolu se dvěma přáteli.

Na mostě London Bridge uviděl, jak se jeden z útočníků vrhl s nožem na kolemjdoucí ženu. Popadl proto svůj skateboard a pokusil se ji bránit. Ve všeobecné panice a zmatku ho ale jeho přátelé ztratili z očí.

Na seznamu mrtvých Ignacio není a rodina po něm nyní pátrá po londýnských nemocnicích.

Během sobotního útoku v britské metropoli zemřelo sedm lidí. Desítky životů se ale podařilo zachránit.

Pomůže i varování

Studentka Rhiannon Owenová si zrovna vybírala peníze z bankomatu nedaleko London Bridge, když u ní zastavil řidič taxíku.

"Zakřičel na mě, ať utíkám. Ohlédla jsem se a uviděla muže jen asi tři metry za mnou s dvanáctipalcovou čepelí, jak ke mně míří. Sprintovala jsem jako o život," napsala po útoku na svém profilu na Facebooku.

Taxikáře, který jí zřejmě zachránil život, teď hledá, aby mu mohla poděkovat.

Rhiannon ale tu noc předala pomyslnou štafetu dál. Doběhla do nejbližšího baru, kde před útočníky varovala dalších asi 40 lidí. Společně se schovali do skladu v prvním patře, kam k nim doléhala střelba policistů.

Je možné, že jim zachránila život. Útočníci se snažili pobodat co nejvíce lidí nejen na ulici, ale taky v okolních restauracích.

Do jedné z nich se jim podařilo vtrhnout až později díky síle jedné ženy, popsal další taxikář pro televizní stanici Sky News.

Žena, jejíž jméno média neuvádí, zatarasila dveře do restaurace, a ty tak několik vteřin odolávaly tlaku teroristů. Než dovnitř vtrhli, už se několika lidem podařilo uniknout zadním vchodem.

"Lidem se podařilo uprchnout zadními dveřmi, takže zachránila snad 20 životů," prohlásil očitý svědek.

Z jiné restaurace na ulici Stoney Street zase hosté útočníka vyhnali, píše BBC. Házeli po něm židle, lahve - vše, co jim padlo pod ruku. Zaměstnanci pak okamžitě stáhli roletu a se všemi hosty se uvnitř zamkli.

Přepravkou do hlavy

Takových příběhů se v sobotu v Londýně stalo hned několik. Vyčnívají z nich lidé, kteří se proti útočníkům sami aktivně postavili.

Dav lidí běžících po ulici vyrušil z práce rumunského pekaře Florina Morariua ve čtvrti Borough Market. "Podívali jsme se z okna, protože jsme viděli, že jsou venku všichni rozrušení, všichni utíkali… Lidé omdlévali, padali a my jsme vyběhli ven, abychom zjistili, co se děje," popsal situaci agentuře AP.

Když vyšel ven, uviděl muže, jak nožem bodají do lidí. Když opadl počáteční šok, Morariu vzal přepravku a jednoho útočníka uhodil do hlavy. Asi 20 zoufalých lidí pak schoval ve svém pekařství.

Za hrdinu Londýn považuje taky policistu, který ten večer nebyl ve službě, a přesto proti teroristům zasáhl.

Bulvární list Daily Mirror o něm píše jako o hráči rugby, který se rozhodl zastavit všechny tři útočníky. Bojoval, dokud nepadl k zemi. Teď leží v nemocnici v kritickém stavu.

Svědek útoku v Borough Market: Viděl jsem, jak policisté zastřelili útočníky | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy