Britové zatkli dva lidi kvůli dronům, které zastavily provoz na letišti Gatwick

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2018 16:57
Britská policie zatkla dvě osoby v souvislosti s lety dronů, jež v minulých dnech opakovaně zastavily provoz na frekventovaném letišti Gatwick jižně od Londýna. Informovalo o tom v sobotu vedení policie v hrabství Sussex. Správa letiště oznámila, že se snaží obnovit režim normálního provozu.
Zrušené a zpožděné lety na britském letišti Gatwick kvůli dronům.
Zrušené a zpožděné lety na britském letišti Gatwick kvůli dronům. | Foto: Reuters

Policie postupně upřesnila, že v pátek pozdě večer zatkla 47letého muže a 54letou ženu. Podle zpravodajské stanice BBC potvrdila, že je vyslýchá v souvislosti s podezřením, že způsobili problémy letiště Gatwick. Oba pocházejí z města Crawley nedaleko tohoto letiště.

"Vyzýváme veřejnost, cestující a obyvatele v okolí Gatwicku, aby byli ostražití a okamžitě nás kontaktovali v případě, že se domnívají, že mají informace, jež by pomohly pachatele dostat před soud," uvedla předtím policie v prohlášení. "Naše vyšetřování dál pokračuje," sdělil vyšetřovatel James Collis.

Letiště uvedlo, že se provoz vrací k normálu. Vyzvalo ale cestující, aby nadále kontrolovali časy odletů a příletů. "Cestující by měli stále počítat se zpožděním či zrušením letů, přestože se letištní provoz po třech dnech problémů postupně obnovuje," uvedlo letiště.

Kvůli opakovaným problémům s drony se na druhém nejrušnějším letišti v Británii vůbec nelétalo od středečního večera do pátečního rána, což narušilo plány více než 100 tisíc pasažérů. Provoz se zastavil celkem na více než 30 hodin, zrušeno bylo 760 letů. Provoz na Gatwicku se pak kvůli dalšímu výskytu dronu na krátko znovu zastavil i v pátek večer.

Britská média informovala, že ve snaze zabránit dalším problémům byla na letišti nasazena vojenská technika, která zřejmě dokáže dron vystopovat a také narušovat komunikaci s osobou, která jej ovládá. Úřadům se nicméně stále nepodařilo problémové drony zneškodnit. Není ani jasné, zda se už podařilo dopadnout jejich pilota či piloty, policie totiž neuvedla, z čeho podezírá dvě zatčené osoby.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy