Britové z Guantánama dostanou milionové odškodnění

Zahraničí Zahraničí
16. 11. 2010 8:26
Bývalí vězni z Guantánama obvinili tajné služby z toho, že kryly mučení.
Na Guantánamu byly používány kontroverzní metody vyšetřování včetně waterboardingu
Na Guantánamu byly používány kontroverzní metody vyšetřování včetně waterboardingu | Foto: Reuters

Londýn - Odškodnění v celkové výši několika milionů liber dostane skupina muslimů vězněných na americké vojenské základně na Kubě Guantánamo. Ti před časem obvinili britské tajné služby, že kryly nelegální metody vyšetřování včetně tzv. waterboardingu.

Sedm mužů, z nichž někteří mají britské občanství, obvinilo úřady již před časem. Teď se jejich právníci dohodli s vládou na mimosoudním vyrovnání. Kabinet premiéra Davida Camerona se totiž chce vyhnout zdlouhavému soudnímu procesu, jemuž by se bezesporu dostalo nežádoucí pozornosti ze strany médií.

"Je zapotřebí vypořádat se s nepříjemnou situací, kdy je reputace tajných služeb zatížena obviněními, že se zapojili do výslechu vězňů zadržovaných v jiných zemích," stojí v prohlášení úřadu vlády. 

K případům mučení mělo dojít ale také ještě před příjezdem britských muslimů na Guantánamo.

Již v červnu nařídil londýnský soud, aby bylo v souvislosti s vyšetřováním uvolněno na 500 000 zčásti tajných dokumentů. Na případu pracovalo na sto agentů tajných služeb.

Hrozba kastrace

Celá kauza je pro Británii nepříjemná v tom, že je do ní zapletena jak rozvědka MI6, tak i kontrašpionáž MI5. Jak sdělila televizní stanice ITV News, v jednom případě bude odškodnění činit jeden milion dolarů.

K tomu, aby byl případ náležitě vyšetřen, vyzval před časem ještě jako stínový ministr spravedlnosti nynější generální prokurátor Dominic Grieve.

Jeden z žalujících, Bindžám Mohammed, tvrdí, že mu agenti tajné služby při výslechu nařízli genitálie skalpelem. Snažili se jej totiž vystrašit a pohrozili mu, že ho čeká kastrace.

Waterboardind přitom podle zdroje blízkého vyšetřování  stál "na seznamu metod použitých při výsleších a seřazených podle stupně krutosti až někde v dolní polovině". 

Americký prezident George Bush ve svých pamětech uveřejněných minulý týden přiznal, že vězni na Guantánamu byli týráni, přičemž jejich věznitelé používali často právě waterboarding. Tedy metodu simulující utopení, při níž je vězeň, kterému dozorci nasadí na hlavu igelitový pytel, poléván z hadice proudy vody.

 

Právě se děje

Další zprávy