Bush prý věděl, že jsou na Guantánamu většinou nevinní

9. 4. 2010 15:30
Cheney a Rumsfeld je údajně nechtěli propustit kvůli pověsti USA a několika teroristům

Washington - Bývalý americký prezident George W. Bush, jeho viceprezident Dick Cheney a někdejší ministr obrany Donald Rumsfeld údajně věděli, že většina vězňů poslaná do kubánské zátoky Guantánamo jsou nevinní lidé. Z politických a bezpečnostních důvodů je však odmítali propustit.

Tvrdí to alespoň Lawrence Wilkerson, někdejší šéf kabinetu prvního Bushova ministra zahraničí Colina Powella. Informoval o tom britský deník The Times.

Wilkerson je prvním vysokým činitelem Bushovy administrativy, který taková obvinění vznesl. Stojí v jeho dopise předaném soudu, v němž podpořil nároky Súdánce Adela Hassana Hamada.

Hamad pobýval na Guantánamu od března 2003 do prosince 2007 a tento týden podal soudní žalobu, ve které požaduje finanční kompenzaci za únos a údajné mučení, kterému byl Američany vystaven.

Bylo jim to jedno

V současné době je na Guantánamu okolo 180 vězňů, celkem však věznicí prošlo 775 lidí. Naprostou většinu z nich Bushova administrativa propustila pro nedostatek důkazů.

Podle Wilkersona tito lidé často před svým zadržením ani neviděli amerického vojáka a zajali je Pákistánci a Afghánci, kteří je bez důkazů a za výkupné 5000 dolarů předali Američanům.

Wilkerson tvrdí, že si Cheney a Rumsfeld uvědomovali, že stovky zadržených jsou nevinní lidé, ale nevěnovali tomu pozornost. Jedním z důvodů údajně bylo, že se skrze tyto operace podařilo zadržet také lidi podezřelé z terorismu, druhým že by zveřejnění podobné blamáže vrhlo špatné světlo na USA.

Guantánamo
Guantánamo | Foto: Reuters

"Cheney nebyl absolutně znepokojen tím, že valná většina zadržených na Guantánamu jsou nevinní," citovaly The Times z Wilkersonova dopisu. "Pokud měly stovky nevinných jednotlivců trpět kvůli zadržení několika přesvědčených teroristů, tak to tak prostě muselo být."

Kdyby byl způsob odchytávání vězňů podle Wilkersona "odhalen coby neuvěřitelně zmatená operace, kterou skutečně byl... mělo by to velmi negativní dopad na vedení ministerstva obrany". To prý administrativa "nechtěla akceptovat".

I ty, Bushi?

Věznice pro osoby podezřelé z terorismu se na Guantánamu otevřela v lednu 2002 a Bushova administrativa pro místní vězně zavedla komplikovaný a právně kontroverzní systém vojenských komisí, kde jsou přípustné i výpovědi získané tvrdými výslechovými metodami mnohými označovanými za mučení, důkazy z doslechu a kde může prokuratura z bezpečnostních důvodů zatajit před obviněným a jeho obhájci část důkazního materiálu.

Přesto se podařilo během existence věznice odsoudit pouze jediného vězně, jímž byl Australan David Hicks. Ten si následně odseděl devět měsíců za napomáhání teroristické skupině. Dnes žije zcela volně v Austrálii.

Podle Wilkersona věděl o nevinně zadržených i Bush.

"Probíral jsem záležitost guantánamských vězňů s ministrem Powellem. Dozvěděl jsem se, že podle jeho názoru se na rozhodování týkajícím se Guantánama nepodílel jen viceprezident Cheney a ministr obrany Rumsfeld, ale také prezident Bush," píše.

Donald Rumsfeld byl ministrem obrany už za Geralda Forda mezi listopadem 1975 a lednem 1977
Donald Rumsfeld byl ministrem obrany už za Geralda Forda mezi listopadem 1975 a lednem 1977 | Foto: reuters

Čtyřhvězdičkový generál Powell sloužil jako náčelník generálního štábu pod Cheneym během války v Perském zálivu roku 1991. Cheney byl tehdy ministrem obrany. V Bushově administrativě však stáli proti sobě a Powell byl jedním z odpůrců další invaze do Iráku. Wilkerson dosáhl v americké armádě hodnosti plukovníka, sloužil v ní 31 let.

Republikán Powell nebyl své názory schopen v administrativě prosadit, a proto z ní roku 2005 společně s Wilkersonem odešel. V minulých prezidentských volbách se postavil za demokrata Baracka Obamu, který sliboval rychlejší stažení vojáků z Iráku než jeho republikánský konkurent a Powellův dlouholetý přítel John McCain. Roku 2005 skončil ve vládě i Rumsfeld.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Barmská vojenská junta propustila stovky politických vězňů

Barmská vojenská vláda propustila stovky politických vězňů ze známé rangúnské věznice Insein, čemuž předcházel tlak ze strany Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Mezi propuštěnými je i mluvčí strany bývalé disidentky a poté i barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a také komik známý pod pseudonymem Zarganar.

Několik minut po pondělním proslovu šéfa barmské junty Min Aun Hlaina státní televize oznámila, že propuštěno bude na základě amnestie podložené humanitárními důvody více než 5600 lidí, kteří byli zatčeni nebo hledaní kvůli svému podílu na protestech proti poslednímu vojenskému převratu.

Propuštění vězňů popisují někteří aktivisté jako trik armády, jak očistit vlastní mezinárodní pověst poté, co ASEAN přikročil k velmi neobvyklému kroku, když vyloučil vůdce junty ze svého příštího summitu. Zvláštní zpravodaj OSN pro Barmu Tom Andrews na twitteru propuštění vězňů uvítal, ale řekl, že především bylo šokující už samotné jejich zadržení.

"Junta propouští politické vězně v Barmě ne proto, že by změnila svou podstatu, ale kvůli tlaku," upozornil Andrews. Reuters připomíná, že junta od únorového puče propustila vězně už několikrát.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy