Londýn - Britští voliči ve čtvrtečních místních volbách vytrestali vládnoucí konzervativce za to, že země se pod jejich vedením a po dvou letech bolestivých škrtů propadla zpátky do recese.
Zatímco na levici posílili opoziční labouristé, na pravici konzervativci ztráceli ve prospěch protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).
Po sečtení hlasů ve 177 ze 181 měst a obcí labouristům od posledních voleb přibylo 809 zastupitelů, zatímco konzervativci jich mají o 406 méně. Liberální demokraté, kteří vládnou v koalici s konzervativci, přišli zatím o 327 zastupitelů. Po celé zemi jich tak mají méně než 3000 - poprvé od vzniku strany v roce 1988.
BBC odhaduje, že souhrnně labouristé získali 39 procent hlasů, o tři procenta více než při minulých volbách, zatímco konzervativci premiéra Davida Camerona čtyři procenta ztratili. Liberální demokraté jsou jako minule asi na 16 procentech, ale UKIP volilo rekordních 14 procent voličů, kteří k ní utíkali především od konzervativců.
Šéd labouristů: Snížili daně milionářům, zvýšili obyčejným lidem. Teď to mají
"Lidé se trápí, lidé trpí recesí, lidé trpí politikou vlády, která jim zvýšila daně a snížila je pro milionáře. Důsledek toho jsme myslím viděli ve čtvrtek," řekl v pátek šéf labouristů Ed Miliband.
Jeho strana ovládla města jako Birmingham, Southampton, Plymouth, Reading, Norwich a velšské hlavní město Cardiff, které bylo dosud baštou liberálních demokratů. Stejně tak labouristé ovládli městskou radu v Glasgowě, kde se očekával úspěch Skotské národní strany. Labouristický kandidát také vyhrál první přímé volby starosty v Liverpoolu.
V hlasování ale narazil Cameronův záměr na posílení místních samospráv zavedením přímé volby starostů i v dalších městech. V předvečer voleb premiér řekl, že chce, aby "v každém městě byl jeden Boris" - v narážce na populárního londýnského konzervativního starostu Borise Johnsona.
Nicméně přímou volbu starosty odmítli voliči velkých měst Birminghamu, Sheffieldu, Newcastleu, Manchesteru, Nottinghamu, Bradfordu a Coventry. Pro se vyslovili obyvatelé Bristolu a Doncasteru.
Trpká porážka Camerona na "domácí" půdě
Obzvlášť trpká je pro Camerona porážka v několika městech na "domácí" půdě v hrabství Oxfordshire, odkud byl zvolen do parlamentu.
Cameron se v pátek omluvil konzervativním zastupitelům, kteří ve čtvrtek přišli o křeslo ve volbách, které se konaly "v těžké celostátní situaci". Zdůraznil ale, že bude pokračovat v "obtížných rozhodnutích", která jsou podle něj zapotřebí ke snížení britského zadlužení.
Určitou útěchou může Cameronovi být, že volební účast byla ještě nižší, než je obvyklé při místních volbách - hlasovat přišlo 32 procent voličů, nejméně od roku 2000. Stejně tak se potvrdilo, že vládní strany v období mezi parlamentními volbami obvykle ztrácejí.
Také se čeká, že svou pozici obhájí současný londýnský starosta Johnson, který by měl porazit labouristu Kena Livingstona. Výsledky londýnských voleb budou známé až později večer.
Johnson je také Cameronovým vnitrostranickým rivalem a v případě vítězství by byl na čtyři roky vázán na londýnské radnici, takže by nemohl Cameronovi konkurovat před parlamentními volbami v roce 2015.
Volby: Další rána pro britský kabinet
Místní volby završily několik týdnů špatných zpráv pro britský kabinet. Británie se minulý týden opět propadla do recese. Vládě již před tím na popularitě ubralo březnové rozhodnutí po dvou letech hlubokých škrtů snížit daně z nejvyšších příjmů. Cameron a jeho ministr financí George Osborne, které i konzervativní poslankyně Nadine Dorriesová označila za "arogantní bohaté kluky, kteří nevědí, co stojí mléko", se museli bránit převládajícímu přesvědčení, že nemají potuchy o životě běžných voličů.
Vláda byla kritizována i za zpackaný přístup k hrozbě stávky dopravců benzinu, který vedl k dlouhým frontám u čerpadel. Stejně tak musí čelit stále novým odhalením, pokud jde o těsné vztahy s mediálním impériem Ruperta Murdocha.
Nepříjemným překvapením je pro torye navíc velký zisk UKIP, která směřuje se 14 procenty k nejlepšímu výsledku v místních volbách ve své historii. "Není naprosto pochyb o tom, že UKIP odebírá hlasy konzervativcům," uvedl konzervativní poslanec Philip Davies. "UKIP jsou pro nás ohromnou hrozbou. Bezpochyby kvůli nim přijdeme v parlamentních volbách v roce 2015 o místa, která bychom jinak získali."
Podle britských médií čtvrteční úspěch UKIP posílí pravé křídlo v Konzervativní straně, které požaduje ostřejší postoj k Evropské unii, přistěhovalectví a zločinnosti.