Londýn - Velká Británie možná změní přes 300 let starý zákon o nástupnictví tak, aby si panovník či panovnice mohli vzít osobu katolického vyznání a aby ženy měly na nástupnictví stejné právo jako muži. Zákaz přístupu katolíků na trůn by ale platil dále. Oznámila to dnes britská vláda.
Agentura Reuters napsala, že ministerský předseda Gordon Brown už o změně jednal s královnou Alžbětou II.
Britský panovník či panovnice je zároveň hlavou anglikánské církve a zákon z roku 1701, kdy ještě v zemi vládla hluboká nevraživost vůči katolíkům, zakazuje, aby vládl někdo, "kdo vyznává papežské náboženství nebo si vezme papežence". Podle zákona se také dcery panovníka či panovnice automaticky, bez ohledu na věk, dostávají v následnické linii za své bratry.
Brown stanici BBC řekl, že změna zákona je nanejvýš žádoucí, protože v 21. století lidé skutečně očekávají, že diskriminace bude odstraněna. Upozornil ale, že věc je složitá, protože s reformou musí souhlasit všech 53 zemí britského Společenství.
Královský palác odmítl zprávu komentovat.
Neshody mezi britskými protestanty a katolíky mají kořen v 16. století, kdy se král Jindřicha VIII. rozešel s papežem kvůli jeho neochotě anulovat jeho sňatek s Kateřinou Aragonskou, aby si mohl vzít Annu Boleynovou.