Britové představili nástupce legendárního Concordu

bh
6. 2. 2008 11:08
A2 bude 5x rychlejší než zvuk. Uvnitř fotogalerie
A2 číhající před vzletem
A2 číhající před vzletem | Foto: Reaction Engines

Londýn - Z Londýna do Sydney letadlem za pět hodin místo současných dvaadvaceti? Dnes snad jen v představách autorů sci-fi. Už za čtvrt století by ale vše mohlo být jinak.

Britští konstruktéři firmy Reaction Engines totiž představili studii letounu A2, který takový výkon zvládne.

Dopravní letadlo hladkých tvarů pojme 300 cestujících a je schopno letět rychlostí pěti machů, tedy pětinásobkem rychlosti zvuku, což je dvakrát více, než zvládal legendární Concorde.

Stroj A2, který je se svými 143 metry dvakrát větší než jumbo jet, bude pohánět kapalný vodík sytící motory Scimitar.

Celý výzkum A2 dotuje Evropská kosmická agentura (ESA), která by ráda po vzoru NASA více uplatňovala kosmické technologie v každodenní praxi.

A2 bude ale schopný létat i "obyčejnou" podzvukovou rychlostí, a šetřit tak palivo. Právě variabilita motorů je prioritou unijního programu Clean Sky, který by měl radikálně omezit emise a hluk.

Čtěte více: Za nebe čistější. EU chce ekologičtější letadla

A kolik bude dálkový let do Austrálie následníkem Concordu stát?

Inženýři slibují, že letenka výrazně nepřekročí současnou cenu business class. Výlet nejrychlejším dopravním letadlem světa, kde za okénkem za jedinou vteřinu prolétne 1,5 kilometru, by tak přišel na necelých 150 tisíc korun.


 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy