Britové představili nástupce legendárního Concordu

bh
6. 2. 2008 11:08
A2 bude 5x rychlejší než zvuk. Uvnitř fotogalerie
A2 číhající před vzletem
A2 číhající před vzletem | Foto: Reaction Engines

Londýn - Z Londýna do Sydney letadlem za pět hodin místo současných dvaadvaceti? Dnes snad jen v představách autorů sci-fi. Už za čtvrt století by ale vše mohlo být jinak.

Britští konstruktéři firmy Reaction Engines totiž představili studii letounu A2, který takový výkon zvládne.

Dopravní letadlo hladkých tvarů pojme 300 cestujících a je schopno letět rychlostí pěti machů, tedy pětinásobkem rychlosti zvuku, což je dvakrát více, než zvládal legendární Concorde.

Stroj A2, který je se svými 143 metry dvakrát větší než jumbo jet, bude pohánět kapalný vodík sytící motory Scimitar.

Celý výzkum A2 dotuje Evropská kosmická agentura (ESA), která by ráda po vzoru NASA více uplatňovala kosmické technologie v každodenní praxi.

A2 bude ale schopný létat i "obyčejnou" podzvukovou rychlostí, a šetřit tak palivo. Právě variabilita motorů je prioritou unijního programu Clean Sky, který by měl radikálně omezit emise a hluk.

Čtěte více: Za nebe čistější. EU chce ekologičtější letadla

A kolik bude dálkový let do Austrálie následníkem Concordu stát?

Inženýři slibují, že letenka výrazně nepřekročí současnou cenu business class. Výlet nejrychlejším dopravním letadlem světa, kde za okénkem za jedinou vteřinu prolétne 1,5 kilometru, by tak přišel na necelých 150 tisíc korun.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy