Britové představili nástupce legendárního Concordu

bh
6. 2. 2008 11:08
A2 bude 5x rychlejší než zvuk. Uvnitř fotogalerie
A2 číhající před vzletem
A2 číhající před vzletem | Foto: Reaction Engines

Londýn - Z Londýna do Sydney letadlem za pět hodin místo současných dvaadvaceti? Dnes snad jen v představách autorů sci-fi. Už za čtvrt století by ale vše mohlo být jinak.

Britští konstruktéři firmy Reaction Engines totiž představili studii letounu A2, který takový výkon zvládne.

Dopravní letadlo hladkých tvarů pojme 300 cestujících a je schopno letět rychlostí pěti machů, tedy pětinásobkem rychlosti zvuku, což je dvakrát více, než zvládal legendární Concorde.

Stroj A2, který je se svými 143 metry dvakrát větší než jumbo jet, bude pohánět kapalný vodík sytící motory Scimitar.

Celý výzkum A2 dotuje Evropská kosmická agentura (ESA), která by ráda po vzoru NASA více uplatňovala kosmické technologie v každodenní praxi.

A2 bude ale schopný létat i "obyčejnou" podzvukovou rychlostí, a šetřit tak palivo. Právě variabilita motorů je prioritou unijního programu Clean Sky, který by měl radikálně omezit emise a hluk.

Čtěte více: Za nebe čistější. EU chce ekologičtější letadla

A kolik bude dálkový let do Austrálie následníkem Concordu stát?

Inženýři slibují, že letenka výrazně nepřekročí současnou cenu business class. Výlet nejrychlejším dopravním letadlem světa, kde za okénkem za jedinou vteřinu prolétne 1,5 kilometru, by tak přišel na necelých 150 tisíc korun.


 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy