Pětkrát rychlejší než zvuk. Nástupce Concordu v obrazech

Pětkrát rychlejší než zvuk. Nástupce Concordu v obrazech
Nadzvukový letou A2 vzlétá z runwaye.
A takhle vypadá A2 ve vzduchu.
Počítačová simulace nad mraky
Porovnání novinky A2 s Airbusem A380
Foto: Reaction Engines
7. 2. 2008 10:45

Britská společnost Reaction Engines přichází s projektem nového osobního nadzvukového letadla nazvaného A2. Vývoj by měl být dokončen za 25 let. Oproti Concordu, svému slavnému předchůdci, by mělo A2 pojmout až dvojnásobek pasažéru. Mělo by umět dosáhnout rychlosti Mach 5, zatímco Concorde létá maximálně dvojnásobkem rychlosti zvuku. Letadlo A2 by v případě potřeby mělo létat i podzvukovou rychlostí; mělo by se tím šetřit palivo. Létat bude na tekutý vodík.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy