Zapojení mladších 18 let do války je v rozporu s konvencí OSN o právech dítěte, kterou Británie ratifikovala.
Státní tajemník ministerstva obrany Adam Ingram v písemné odpovědi na poslaneckou interpelaci uvedl, že se iráckého tažení zúčastnilo patnáct sedmnáctiletých vojáků, včetně čtyř dívek. "Žádný z nich nebyl vyslán po červenci 2005," dodal.
Opozice: Neomluvitelné
Sdělil však, že většina z těchto vojáků se do Iráku dostala týden před osmnáctinami, anebo byla z bojových operací stažena během necelého týdne po příjezdu do země. "Méně než pět sedmnáctiletých pobylo v akci více než tři týdny," dodal.
Autorka dotazu, liberální poslankyně Sarah Teatherová označila vyslání mladistvých vojáků za neomluvitelnou chybu vlády. "Není možné, aby tak mladí lidé byli duševně a emočně připraveni čelit střetu s takovým krveprolitím, jaké lze vidět v Iráku," prohlásila.
7200 Britů v Iráku
Británie v roce 2003 podepsala protokol ke konvenci OSN o právech dětí. Jako ostatní signatářské státy se zavázala zajistit, že se příslušníci ozbrojených sil mladší 18 let přímo nezapojí do bojových akcí.
Británie má v Iráku 7200 vojáků, nejvíce po Spojených státech. Podle opozičních konzervativců i branného výboru sněmovny je tento kontingent přetížen úkoly, kterým musí čelit v irácké misi.