Britové mají o Skripalovi a novičoku pravdu, potvrdily testy mezinárodní organizace

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2018 18:02
Vyšetřovatelé OPCW "potvrzují závěry Spojeného království, které se týkají identity jedovaté chemikálie, která byla použita v Salisbury".
Zásah na místě, kde byl otráven Sergej Skripal a jeho dcera.
Zásah na místě, kde byl otráven Sergej Skripal a jeho dcera. | Foto: Reuters

Amsterdam/Londýn - Testy čtyř laboratoří Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdily výsledky britských testů nervově paralytické látky použité k otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala z Ruska a jeho dcery na počátku března. Uvádí to zpráva, kterou OPCW ve čtvrtek zveřejnila.

Britská premiérka Theresa Mayová před časem uvedla, že k otravě Skripalových v jihoanglickém Salisbury byla použita látka novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech 20. století v Sovětském svazu.

Zveřejněná zpráva OPCW ale neuvádí, jakou látku laboratoře zkoumaly, ani odkud pochází. Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že původce látky ani není možné jednoznačně určit. Praha vzala závěry OPCW na vědomí.

Vyšetřovatelé OPCW "potvrzují závěry Spojeného království, které se týkají identity jedovaté chemikálie, která byla použita v Salisbury a vážně zranila tři lidi", stojí ve shrnutí zprávy mezinárodní organizace. Kromě Sergeje a Julije Skripalových byl hospitalizován také jeden britský policista.

Látka, jejíž vzorky OPCW na žádost Británie sama v Salisbury sesbírala, podle ní dosahovala "vysoké čistoty". O jakou látku přesně šlo a odkud pocházela, ale zpráva OPCW nezmiňuje. Podle agentury Reuters zmínka o vysoké čistotě podporuje tvrzení Británie, že za útokem nestála například zločinecká organizace, ale stát.

O závěrech vyšetřování OPCW budou členové organizace debatovat na mimořádném zasedání, které se na žádost Londýna uskuteční příští středu. Británie rovněž požádala o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Také na něm chce projednat zprávu OPCW. Podle agentury AFP by se Rada bezpečnosti mohla sejít ještě tento týden.

Britská vláda tvrdí, že za útok v Salisbury je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů.

"Není pochyb o tom, co bylo (při útoku) použito, a nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je zodpovědný," reagoval ve čtvrtek britský ministr zahraničí Boris Johnson. Pouze Rusko podle něj mělo prostředky a motiv, aby spáchalo útok na Skripalovy. Johnson rovněž uvedl, že zpráva OPCW potvrdila, že látkou, která byla použita při útoku, byl novičok. Ve veřejné části tato informace není.

Ruské úřady v reakci na zprávu OPCW poukázaly hlavně na skutečnost, že dokument nejmenuje stát, z něhož látka pochází. Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu agentuře Interfax sdělilo, že původce látky ani není možné jednoznačně určit. "Žádné jednoznačné markery schopné přímo dokázat výrobce látky neexistují," řekl agentuře náměstek ministra Georgij Kalamanov.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek Británii vyzvala, aby dokázala, že Skripala a jeho dceru nedrží jako rukojmí. Zacharovová řekla, že britské úřady Skripalovy drží v izolaci a nikdo jiný je už více než měsíc neviděl. Zacharovová podotkla, že v podobném případě z roku 2006, kdy byl v Londýně otráven bývalý agent KGB Alexandr Litviněnko, byla zveřejněna alespoň jeho fotografie.

České ministerstvo zahraničí konstatovalo, že "ČR bere na vědomí dnešní zveřejnění výsledků nezávislé analýzy vzorků". "Opakovaně vyjadřujeme naši solidaritu se Spojeným královstvím a důrazně podporujeme mezinárodní snahy o vyšetření případu, identifikování pachatelů a zjištění původu při útoku použité látky," dodal Černínský palác.

Ostřeji reagoval například Berlín, který Moskvu vyzval, aby v této kauze odpověděla na všechny otevřené otázky. "Nyní je na Rusku, aby konečně zaujalo konstruktivní roli a odpovědělo na nevyjasněné otázky," citovala agentura DPA mluvčího německého ministerstva zahraničí.

Ruské úřady označení novičok pro armádní jed použitý v Salisbury nepoužívají, protože podle ruského ministerstva zahraničí toto označení vzniklo v zahraničí. V ruských odborných textech se podle médií používá kódové označení A234. Moskva dnes přijetí zprávy OPCW potvrdila s tím, že její analýza nějakou dobu potrvá.

Juliji Skripalovou v pondělí propustili z nemocnice, mladá žena se nyní zdržuje na neznámém místě. Pomoc ruských konzulárních pracovníků v prohlášení odmítla. Rusové ale o pravosti prohlášení pochybují. Sergej Skripal zůstává v péči lékařů v nemocnici v Salisbury.

 

Právě se děje

Další zprávy