Londýn - Tři Britové usvědčení z přípravy teroristických útoků na sedm transatlantických letů v roce 2006, půjdou do vězení na doživotí. Minimálně si budou muset odsedět celkem 104 let.
Zatčení mužů před třemi lety způsobilo revoluci v bezpečnostních opatřeních na letištích. Cestující si od té doby nesměji brát do letadel lahvičky obsahující více než 100 ml tekutin, gelů apod.
Bomby místo Coca Col
Právě tekutinami, které by při smíchání vytvořily výbušnou směs, totiž chtěli osmadvacetiletý Abdalla Ahmded Ali, stejně starý Tanvir Husajn a o rok starší Assad Sarwar vyhodit letadla do vzduchu. Žádná z bomb by přitom neobsahovala kovové prvky, které by mohly být detekovány letištními bezpečnostními zařízeními.
Trio se u soudu hájilo tím, že výbušniny nepřipravovalo pro teroristické útoky na letadla mířící do USA a Kanady, ale chtělo pouze upoutat pozornost malými výbuchy na samotných letištích. Tomu však druhá porota (ta první se nedokázala dohodnout) neuvěřila a muži byli minulý týden usvědčeni.
Všichni tři v pondělí dostali u londýnského soudu doživotní tresty, přičemž šéf skupiny Abdalla Ahmed Ali si odsedí minimálně 40 let, Sarwar minimálně 36 let a Husajn minimálně 28 let.
Jako 11. září
„Cílem bylo spáchat teroristickou ohavnost, která by se historicky vyrovnala událostem 11. září 2001," prohlásil při čtení rozsudku soudce Richard Henriques, podle kterého se jednalo o „nejhorší a nejzlejší spiknutí, které bylo v rámci jurisdikce tohoto soudu prokázáno."
Útočníci si vytipovali nejméně sedm letů z londýnského letiště Hethrow do Severní Ameriky, pokud by byla letadla plně obsazena, mohlo na palubě každého z nich letět mezi 241 a 285 pasažéry.
Podle policie detektivové vše zmařili v poslední chvíli, jen několik dní před provedením plánu. Výbušniny měly být ukryty v plastových láhvích na pití.
Potřetí k soudu
Detektivové tvrdí, že zabavené emaily ukazují, že akce byla koordinována vedením Al-Káidy z Pákistánu. Odposlechnuté hovory naznačují, že útočníci počítali s až osmnácti sebevražednými atentátníky.
Čtvrtý muž, Umar Islam, nebyl porotou shledán vinným z přípravy útoku na letadla, ale usvědčila ho z obecnějšího zločinu „spiknutí za účelem vraždy". I on byl odsouzen na doživotí, odsedět si bude muset nejméně 22 let.
U třech dalších obviněných se porota dohodnout nedokázala. Čeká je tak další, v pořadí už třetí, soud.