Británie: situace na letištích je lepší

Red Zah, ČTK, BBC, Reuters
15. 8. 2006 14:25
Londýn -  Počty zrušených letů a zpoždění ostatních leteckých spojů v Británii se dnes snížily. Otázkou zůstává budoucnost bezpečnostních opatření z minulého týdne.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

  • SPECIÁL: 11. září se neopakoval. Tetokrát
    Deník Aktuálně.cz informuje o všech aspektech zmařených teroristických útoků

Z asi 600 denně plánovaných odletů z mezinárodního letiště Heathrow bylo oproti včerejšku zrušeno o třetinu méně než včera - přibližně 40.

Hlavním faktorem, který přispěl k zvýšení plynulosti provozu, bylo opětovné povolení příručních zavazadel na palubě letadel.

Cestující si tak od dnešního rána mohou na palubu letadel opět brát jedno příruční zavazadlo s maximálním rozměrem 45x35x16 centimetrů.

Stalo se tak poté, co včera britský ministr vnitra John Reid oznámil snížení rizika teroristického útoku na stupeň "vážný".

Pasažéři si již také mohou vzít do příručního zavazadla počítače, mobilní telefony a další elektroniku. Embargo oproti tomu stále platí na jakékoli tekutiny s výjimkou nejnutnější medicíny a dětského mléka.

Přísnější kontroly budou zachovány pro všechny...

Tvrdá bezpečnostní opatření zavedená minulý týden s cílem zabezpečení letového provozu před teroristickými útoky budou podle dnešního vydání britského listu The Financial Times zachovány i do budoucna a mají se stát běžným standardem.

V podobném duchu se dnes vyjádřil i britský ministr dopravy Douglas Alexander. Podle něj je nutné v letecké dopravě v budoucnu počítat s přísnějšími kontrolami.

"Vyhrazujeme si jednoznačně právo změnit naše bezpečnostní požadavky, jakmile zjistíme, že proti nám mohou být uplatněny nové taktiky nebo techniky," uvedl Alexander.

... nebo snad jen pro někoho?    

Britské úřady čelí kritice poté, co místní tisk informoval, že chystají způsob kontrol, při kterých by se úředníci zaměřili na cestující určitých etnik a vyznání.

"Technika spočívá ve výběru lidí, kteří se chovají podezřele, kteří cestují po nezvyklých trasách nebo kteří mají určitý etnický či náboženský původ," napsal například deník Times.
   
K podobnému kroku vyzval i bývalý představitel Scotland Yardu John Stevens. Ten navrhl, aby se kontroly zaměřily speciálně na mladé muslimy.

"Islámský terorismus na Západě byl dílem mladých muslimů, kteří cestovali téměř vždy sami nebo v malých skupinách... Jsem 62letý běloch, který nosí oblek. Létám často, ale mám skutečně profil sebevražedného atentátníka? A co říci o mladé matce se třemi dětmi?" uvedl Stevens.

Zaměření se na profil cestujícího by podle něj zamezilo chaosu, který na letištích vyvolávají bezpečnostní opatření platná pro všechny.
   
Proti podobnému nápadu se ihned ostře postavili představitelé britských muslimů.

"Nemyslím si, že existuje jasný profil teroristy," reagoval britský policejní představitel muslimského vyznání Ali Desai.

Desai odmítl kontroly, které by byly založeny na etnickém a náboženském původu či státní příslušnosti, protože by podle něj byly urážlivé.

 

Právě se děje

Další zprávy