Británie má hrdinku: Žena klidnila vrahy vojáka

ČTK ČTK
23. 5. 2013 22:35
Britka mluvila s útočníky těsně po vraždě, než na místě zasáhla policie
Na místo vraždy lidé přinášeli květiny.
Na místo vraždy lidé přinášeli květiny. | Foto: Reuters

Londýn - Žena, která se ve středu v Londýně pokoušela zadržet vrahy britského vojáka, je pro Brity hrdinkou.

V rozhovoru s deníkem The Guardian prohlásila, že neměla strach, když s oběma muži ještě před zásahem policie hovořila. Ingrid Loyau-Kennettová chtěla prý vrahy vojáka přemluvit, aby se vzdali. Za svou občanskou statečnost je teď podle agentury DPA v Británii považována za hrdinku.

Žena v rozhovoru řekla, že byla v autobuse, když krátce po útoku viděla na ulici ležet tělo zabitého vojáka. Vystoupila, aby zjistila, zda může poskytnout první pomoc. Přišel k ní jeden z útočníků, který prý v jedné ruce držel pistoli a v druhé sekáček na maso.

Neměla jsem strach, byl normální

"Neměla jsem strach, protože nebyl opilý a nebyl ani pod vlivem drog," řekla žena. "Byl normální. Mohla jsem s ním hovořit a on chtěl mluvit, což jsme i dělali," líčila bývalá učitelka.

Muž jí prý řekl, že vojáka zavraždil, protože zabíjel muslimské ženy a děti v Iráku a v Afghánistánu. Když se muž vzdálil, Loyau-Kennettová přistoupila k druhému útočníkovi, jenž v ruce držel nůž.

"Byl klidnější a plašší. Zeptala jsem se ho, zda mi nechce dát to, co drží v ruce," popisovala žena konverzaci. To muž odmítl. Když dorazila policie, vrátila se Loyau-Kennettová k autobusu a sledovala, jak policisté oba muže postřelili do nohou.

Vrah chodil na islamistické akce

Britská policie ve čtvrtek zatkla dvě 29leté osoby, muže a ženu, podezřelé z podílu na vraždě.

Šéf zakázané britské islamistické organizace Islam4UK potvrdil, že jeden z podezřelých pachatelů středeční vraždy britského vojáka v Londýně navštěvoval akce této organizace.

Michael Adebolajo se mu prý jevil jako mírumilovný člověk. Skutečným viníkem středeční násilnosti je však britská zahraniční politika, prohlásil šéf organizace Anjem Choudary.

"Navštívil několik demonstrací a aktivit, které jsme měli v minulosti," potvrdil Choudary agentuře Reuters. Adebolaja však prý zhruba dva roky neviděl. "Když jsem ho poznal, byl to velmi příjemný člověk, poklidný, skromný a myslím, že nebyl důvod se domnívat, že by byl schopen nějaké násilnosti," prohlásil Chudary, jehož organizace byla zakázána v roce 2010 jakožto nástupkyně militantní organizace Muhádžirun.

Cameron: Teroristický útok a zrada islámu

Osmadvacetiletý Michael Adebolajo je jedním z dvojice mužů, zřejmě Britů nigerijského původu, kteří ve středu za bílého dne zavraždili britského vojáka. Britský premiér David Cameron to označil za teroristický útok proti Británii a za zradu islámu. Čin odsoudil také americký prezident Barack Obama.

Zavražděným byl 25letý Lee Rigby z Manchesteru, jenž po sobě zanechal dvouletého syna. Rigby byl bubeník a kulometčík královského mušketýrského pluku.
Zavražděným byl 25letý Lee Rigby z Manchesteru, jenž po sobě zanechal dvouletého syna. Rigby byl bubeník a kulometčík královského mušketýrského pluku. | Foto: Reuters

"Spojené státy stojí rozhodně po boku Spojeného království, našeho spojence a přítele, proti násilnému extremismu a teroru," prohlásil Obama.

Oba podezřelí byli podle policejních zdrojů agentury AP dříve předmětem vyšetřování bezpečnostních orgánů. Britská policie ve čtvrtek oznámila, že do londýnských ulic vyslala dalších 1200 policistů.

"Nikdy neustoupíme před jakoukoli formou teroru či terorismu. Nebyl to jen útok na Británii a na britský způsob života, ale byla to také zrada islámu a muslimských obcí, které jsou přínosem pro naši zemi. V islámu není nic, co by ospravedlňovalo tento vskutku hrozný čin," řekl Cameron po jednání se zástupci bezpečnostních složek.

Tohle nemá oporu v islámu, zlobí se muslimové

Také několik muslimských sdružení v Británii čin ostře odsoudilo. Takový barbarský čin nemá žádnou oporu v islámu, prohlásila ve čtvrtek rada britských muslimů.

"Neřekl bych, že byl členem organizace, a nemyslím, že by byl myšlenkově napojen, ale měl kontakt," řekl o Adebolajovi Choudary, jehož organizace byla známá například oslavami výročí teroristického útoku na USA z 11. září 2001.

"Myslím, že pokud někdo má být odsouzen, pak je to britská vládní a zahraniční politika. Je přece tak jasné, že to je ta příčina," prohlásil Choudary.

"Myslím, že všichni jsme tím šokováni," pokračoval duchovní vůdce. Poukázal ale také na video, které se objevilo krátce po středečním útoku.

Mladý muž tmavé pleti, údajně právě Adebolajo, v něm drží sekáček na maso a nůž v rukou od krve a křičí: "Přísaháme věčnému Alláhovi, že proti vám nikdy nepřestaneme bojovat." Své počínání zdůvodnil tím, že britští vojáci zabíjeli a zabíjejí muslimy v Iráku a Afghánistánu.

Útok je podle Reuters prvním podobným činem spáchaným ve jménu islámu od července 2005, kdy muslimští sebevrazi pumovými atentáty v městské hromadné dopravě v Londýně zabili 52 lidí.

Vyšetřovatelé teď zjišťují, zda čin byl dílem radikálních samotářů, které islamisté ovlivňují prostřednictvím internetu, nebo výsledkem širšího spiknutí s vazbou na mezinárodní islámskou teroristickou síť Al-Káida.

 

Právě se děje

Další zprávy