Londýn - Velká Británie znovu bojuje s kulhavkou a slintavkou. V hrabství Surrey se podle Sky TV objevilo již třetí ložisko nákazy.
Veterináři už od pátku, kdy zjistili první nákazu na farmě v Guildfordu, pokračují v preventivním vybíjení skotu. Podle ministra pro životní prostředí Hilary Benna bylo zatím utraceno 150 krav.
Úřady také v postižených lokalitách uzavírají všechny přístupové cesty. "Je důležité, aby si lidé nemysleli, že venkov bude uzavřen," dodal Benn.
Únik z laboratoře?
Odborníci stále ještě nenalezli zdroj infekce. Spekuluje se ale o tom, že se nákaza rozšířila z veterinární laboratoře v Pirbrightu, kde se viry způsobující slintavku a kulhavku uchovávají jako suroviny pro výrobu vakcín.
Evropská unie již minulý týden zakázala dovoz britského masa, totéž učinilo například Japonsko.
"Jde o automatické opatření, které se aplikuje při jakémkoli výskytu slintavky a kulhavky," řekl šéf úřadu britské vlády Ed Miliband televizní stanici BBC.
Sama Británie už vývoz masa a mléka do EU zastavila dobrovolně, oznámilo tamější ministerstvo zemědělství.
Poprvé od roku 2001
Nákaza se vrací poprvé od roku 2001, kdy Británie musela kvůli obrovské epidemii této nemoci porazit 6,5 milionu kusů zvířat. Tehdejší epidemie stála britské hospodářství odhadem 12 miliard eur (přes 320 miliard korun).
Britská vláda před šesti lety čelila obrovské kritice, že svými pomalými a nekompetentními rozhodnutími situaci po vypuknutí slintavky a kulhavky ještě zhoršila.
Právě proto se nyní politici snaží reagovat co možná nejrychleji - britský premiér Gordon Brown přerušil dovolenou a zúčastnil se hodinového zasedání krizového výboru COBRA, který zvažoval další nutná opatření.
Mluvčí Duben: čekáme na opatření
"Naposledy, když byla Británie postižena slintavkou a kulhavkou, tak všechny země přijímaly ochranná opatření a my samozřejmě též a taky se k nám nic nezavleklo," řekl minulý týden ČTK mluvčí české Státní veterinární správy Josef Duben.
- Zvířecí nemoci - ne vždy končí katastrofou
Člověk mimo nebezpečí
Slintavka a kulhavka se v Evropě naposledy objevila letos v lednu, v evropské části Turecka, v oblasti okolo Edirne blízko řeckých hranic. Nákaza přímo neohrožuje člověka. Při zavlečení do chovů však může podle veterinářů napáchat velké hospodářské škody.
V Česku byla slintavka a kulhavka naposledy zjištěna v roce 1975.