reklama
 
 

Brit z Prahy omylem odlétl na pas svého kamaráda, prošel přes čtyři kontroly

Aktualizováno 20. 2. 2019 16:54
Brit uvízl na pražském letišti - s jeho pasem omylem odcestoval jeho kamarád, který cestou do Newcastlu s přestupem v Amsterodamu prošel přes čtyři kontroly. Nikdo si nevšiml, že má cizí pas, a on sám to zaznamenal až doma. Informoval o tom dnes list The Independent.

Čtyřiačtyřicetiletý Steve Vincent, profesor na univerzitě v Newcastlu, navštívil Prahu se svým kamarádem, 43letým Allanem Poolem. Záměna dvou starých, ošuntělých pasů se udála, když se přihlašovali do ubytování ve Starém Městě.

Vincent nyní musí čekat než mu britská ambasáda vydá náhradní cestovní doklad. Zaplatí za něj 100 liber, což je v přepočtu bezmála tři tisíce korun, starý pas si bude muset zrušit a požádat o nový.

Poole odcestoval v neděli. V Praze nikdo neověřil, zda údaje z palubního lístku odpovídají těm v pase. Ruzyně se však brání s tím, že při letech uvnitř Schengenského prostoru nemá povinnost kontrolovat občanský průkaz nebo cestovní pas.

"Zpětně jsme prověřili, jak odbavení na tomto zmíněném letu probíhalo. Cestující se odbavil přes internet. Na letišti se tak po bezpečnostní kontrole dostavil rovnou do odletové čekárny," uvedla Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí společnosti Czech Airlines Handling, která lety této společnosti odbavuje.

To potvrzuje i zakladatel serveru cestujlevne.com David Eiselt. "Kontroluje se pouze cestovní doklad v podobě palubní vstupenky, nikoliv občanský průkaz či pas. Jedna věc je samozřejmě ta, k čemu fyzicky na letišti dochází, a to fakt, že se kontroluje jak letenka, tak i osobní doklad, ale legislativa to nevyžaduje," vysvětlil Eiselt a dodal, že k narušení bezpečnosti nedojde, neboť se cestující musí podrobit bezpečnostní kontrole.

Cestujícího ovšem nezastavili ani v Amsterodamu. "Prošel jsem automatickou pasovou kontrolu v Amsterodamu," popsal Brit, jak snadno se dostal z cizím pasem z Schengenského prostoru, do kterého Británie na rozdíl od České republiky a Nizozemska nepatří.

Před vstupem do letadla do Newcastelu ukázal personálu opět správný palubní lístek a cizí pas. Prošel. A stejně tak i imigrační kontrolou v cílové destinaci. "V Newcastelu se podívali do pasu a pustili mě dál," popisuje Poole.

autor: ČTK | 19. 2. 2019 23:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama