Brit z Prahy omylem odlétl na pas svého kamaráda, prošel přes čtyři kontroly

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2019 16:54
Brit uvízl na pražském letišti - s jeho pasem omylem odcestoval jeho kamarád, který cestou do Newcastlu s přestupem v Amsterodamu prošel přes čtyři kontroly. Nikdo si nevšiml, že má cizí pas, a on sám to zaznamenal až doma. Informoval o tom dnes list The Independent.
Foto: Lukáš Bíba

Čtyřiačtyřicetiletý Steve Vincent, profesor na univerzitě v Newcastlu, navštívil Prahu se svým kamarádem, 43letým Allanem Poolem. Záměna dvou starých, ošuntělých pasů se udála, když se přihlašovali do ubytování ve Starém Městě.

Vincent nyní musí čekat než mu britská ambasáda vydá náhradní cestovní doklad. Zaplatí za něj 100 liber, což je v přepočtu bezmála tři tisíce korun, starý pas si bude muset zrušit a požádat o nový.

Poole odcestoval v neděli. V Praze nikdo neověřil, zda údaje z palubního lístku odpovídají těm v pase. Ruzyně se však brání s tím, že při letech uvnitř Schengenského prostoru nemá povinnost kontrolovat občanský průkaz nebo cestovní pas.

"Zpětně jsme prověřili, jak odbavení na tomto zmíněném letu probíhalo. Cestující se odbavil přes internet. Na letišti se tak po bezpečnostní kontrole dostavil rovnou do odletové čekárny," uvedla Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí společnosti Czech Airlines Handling, která lety této společnosti odbavuje.

To potvrzuje i zakladatel serveru cestujlevne.com David Eiselt. "Kontroluje se pouze cestovní doklad v podobě palubní vstupenky, nikoliv občanský průkaz či pas. Jedna věc je samozřejmě ta, k čemu fyzicky na letišti dochází, a to fakt, že se kontroluje jak letenka, tak i osobní doklad, ale legislativa to nevyžaduje," vysvětlil Eiselt a dodal, že k narušení bezpečnosti nedojde, neboť se cestující musí podrobit bezpečnostní kontrole.

Cestujícího ovšem nezastavili ani v Amsterodamu. "Prošel jsem automatickou pasovou kontrolu v Amsterodamu," popsal Brit, jak snadno se dostal z cizím pasem z Schengenského prostoru, do kterého Británie na rozdíl od České republiky a Nizozemska nepatří.

Před vstupem do letadla do Newcastelu ukázal personálu opět správný palubní lístek a cizí pas. Prošel. A stejně tak i imigrační kontrolou v cílové destinaci. "V Newcastelu se podívali do pasu a pustili mě dál," popisuje Poole.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 39 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy