Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, tímto náš on-line přenos pro dnešek končí.
Londýnský starosta Sadiq Khan vnímá rezignaci Jo Johnsona jako velkou ztrátu pro britskou metropoli i parlament. "Je mi líto, že ho vidím odcházet, a přeji mu v budoucnosti štěstí," napsal Khan.
Bratr britského premiéra končí jako náměstek ve vládě i jako poslanec. Podle médií není jasné, zda Johnson rezignoval s okamžitou platností, nebo už nebude kandidovat v příštích volbách.
This is a big loss to London and Parliament. Working with @JoJohnsonUK when he was the Minister for London meant putting aside party political differences in the best interests of Londoners. I'm sorry to see him go - and wish him the best of luck in the future. https://t.co/EuI5gyH5Mn
— Sadiq Khan (@SadiqKhan) September 5, 2019
Johnsonův mluvčí odmítl, že by se vyjednávání Británie s unijním svazkem ocitlo ve stavu paralýzy, jak se podle britských médií nechal slyšet hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier.
"Obě strany souhlasí s tím, pokračovat zítra po včerejší konstruktivní diskusi v rozhovorech a od lídrů EU vidíme snahu najít a dohodnout se na řešeních problémů, které byly s předchozí dohodou," citoval mluvčího deník The Guardian.
Desítky poslanců Konzervativní strany vyzvaly Johnsona, aby zvrátil rozhodnutí vyloučit z poslaneckého klubu rebely, kteří v úterý hlasovali proti vládě. K výzvám se podle britských médií připojilo i několik členů Johnsonova kabinetu.
Rebelové, mezi kterými byl třeba exministr financí Philip Hammond, při úterním hlasování pomohli spustit plán opozice na zablokování brexitu bez dohody.
Vyloučení z poslaneckého klubu v britském politickém prostředí znamená de facto vyloučení ze strany. Zákonodárci si ponechají mandát, zůstávají ale nezařazení a od poslaneckého klubu již nedostávají podklady k hlasování.
Nehledě na napjatou situaci okolo brexitu přivítal Johnson ve čtvrtek v Londýně svého izraelského protějška Benjamina Netanjahua. Ten je v Británii na dvoudenní návštěvě.
Britská vláda se v pondělí znovu pokusí požádat parlament o vypsání předčasných voleb. Podle listu The Independent to oznámil konzervativní poslanec Dolní sněmovny, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny, Jacob Rees-Mogg.
Leader of the House of Commons Jacob Rees-Mogg has announced another motion relating to an early general election has been scheduled for consideration in the Commons on Monday
— Sky News Breaking (@SkyNewsBreak) September 5, 2019
Sestra britského premiéra Rachel Johnsonová se taky vyjádřila k dění kolem brexitu. Na Twitteru napsala, že její rodina se vyhýbá tomuto tématu, obzvlášť u společného jídla.
I’m afraid to say this is rubbish. I said last night at a charity do that the family avoids the topic of Brexit especially at meals as we don’t want to gang up on the PM! https://t.co/IDXB1DrEN0
— Rachel Johnson (@RachelSJohnson) September 5, 2019
Šéf úřadu britské vlády Michael Gove řekl, že pokud Sněmovnou lordů projde návrh zákona o případném dalším odkladu brexitu, vláda se tím bude řídit. Gove podle agentury Reuters zdůraznil, že plně respektuje právní stát.
Britská vláda si rozmyslela plán ukončit ihned po případném brexitu bez dohody režim volného pohybu pro občany EU. Povolení k pobytu v Británii budou potřebovat až od roku 2021, oznámilo ve středu ministerstvo vnitra.
Podle webu Politico tak vláda přiznala, že nový imigrační systém by hned po odchodu z EU plánovaném na konec října nebyl připraven.
Náměstek ministra pro univerzity, vědu, výzkum a inovace a bratr britského premiéra Jo Johnson rezignoval. Informovala o tom agentura Reuters. Odstoupení odůvodnil tím, že byl v konfliktu mezi loajalitou k rodině a národními zájmy.
Jo Johnson rezignoval už loni na podzim, kdy ve vládě někdejší premiérky Mayové zastával funkci náměstka ministra dopravy. Tehdy žádal vyhlášení nového referenda o brexitu. V referendu v roce 2016 hlasoval pro setrvání v EU.
It’s been an honour to represent Orpington for 9 years & to serve as a minister under three PMs. In recent weeks I’ve been torn between family loyalty and the national interest - it’s an unresolvable tension & time for others to take on my roles as MP & Minister. #overandout
— Jo Johnson (@JoJohnsonUK) September 5, 2019
"Jsme ve stavu paralýzy," reagoval podle BBC hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier na současnou situaci kolem odchodu Británie z unijního svazku.
Barnier podle listu The Financial Times sdělil členským státům EU, že rozhovory o brexitu se dostaly do slepé uličky.
Průzkum britské agentury YouGov provedený třetího a čtvrtého září ukazuje současný postoj Britů k novému referendu o brexitu - 46 % si přeje vypsání nového všelidového hlasování, 41 % je proti.
On "a public vote on Brexit":
— Britain Elects (@britainelects) September 4, 2019
Support: 46%
Oppose: 41%
via @YouGov, 03 - 04 Sep
Johnson bude ve svém dnešním projevu znovu apelovat na uspořádání předčasných voleb navzdory tomu, že se poslanci ve středu postavili proti jejich vypsání. Uvedl to Johnsonův mluvčí.
Premiér podle něj také opět zdůrazní, že nechce brexit dál odkládat. Johnson prosazuje odchod z EU k 31. říjnu, ať již bez dohody či s ní.
Britský ministr pro brexit Stephen Barclay se nechal slyšet, že vláda je oddaná myšlence opustit unijní svazek 31. října, a to na základě dohody. "Chceme odejít s dohodou, ale EU musí být ochotná znovuotevřít dohodu o vystoupení," uvedl pro BBC.
Pohled britským deníků na včerejší hlasování v Dolní sněmovně, která vládě zabránila brexitu bez dohody:
Vládnoucí konzervativci Borise Johnsona slibují, že premiér zemi do konce října vyvede z Evropské unie. Labouristy naopak obviňují z toho, že jen mluví, jsou nerozhodní a brexit prodlužují.
🔴 Jeremy Corbyn’s #SurrenderBill means more talk, more delay, more indecision.
— Conservatives (@Conservatives) September 4, 2019
🔵 @BorisJohnson
will deliver Brexit by 31st October so we can get Britain back on the road to a brighter future.
RT if you agree pic.twitter.com/LJYBxeTYN9
Mluvčí Borise Johnsona oznámil, že britský premiér dnes v projevu promluví k veřejnosti. Zhodnotí jím politickou krizi ve Velké Británii.
Stínový ministr financí za labouristy John McDonnell se pro BBC nechal slyšet, že jednat s premiérem Johnsonem je jako snažit se domluvit s dvouletým nebo tříletým dítětem. Členy britské opozice naopak nazval těmi "dospělými v místnosti".
A zde je titulní strana čtvrtečního vydání listu The Daily Telegraph. Komentátorka deníku například píše o lídrovi labouristů Jeremym Corbynovi, že je "loutkou, jejíž nitky mohou být brzy přestřiženy".
The front page of tomorrow’s Daily Telegraph: ‘Hypocrite’ Corbyn rejects election to break deadlock#TomorrowsPapersToday pic.twitter.com/Z5pGauNiXT
— The Telegraph (@Telegraph) September 4, 2019
Britský deník The Guardian reaguje čtvrtečním výtiskem na neúspěch premiéra Borise Johnsona.
The Guardian front page, Thursday 5 September 2019: Cornered Johnson suffers triple Commons defeat pic.twitter.com/4Rw5SqwTkd
— The Guardian (@guardian) September 4, 2019
Titulní strana čtvrtečního vydání britského bulvárního deníku The Sun
Tomorrow's front page: Seething Boris Johnson branded Jeremy Corbyn a "chicken" after the Labour leader blocked a snap General Election https://t.co/LtUUcvuyTm pic.twitter.com/EA4XnjhAPu
— The Sun (@TheSun) September 4, 2019
Co stojí za změnou názoru vlády, není jasné. Vláda je nicméně v případě vypsání předčasných voleb odkázaná na podporu opozice, jak poznamenala agentura DPA.
Johnson chtěl, aby poslanci schválili předčasné volby, což ale ve středu odmítli. Corbyn jako podmínku uvedl, že nejdříve musí být schválen zákon proti neřízenému brexitu. Podle DPA tak není vyloučeno, že se vláda již v pondělí pokusí požádat parlament znovu o vypsání předčasných voleb.
Britská vláda ustoupila od odporu k zákonu, který má zabránit neřízenému odchodu z Evropské unie.
V noci na čtvrtek o tom informovala britská agentura PA s tím, že se vláda shodla s opozicí na tom, že ve Sněmovně lordů nebude návrh blokován a že bude schválen do pátečního odpoledne.
Návrh zákona proti brexitu bez dohody dává vládě čas do 19. října na dosažení nové dohody s EU na unijním summitu 17. října, nebo požaduje souhlas parlamentu v případě neřízeného odchodu z unie.
Pokud vláda nesplní ani jednu podmínku, musí premiér dopisem požádat předsedu Evropské rady Donalda Tuska o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.
Připomeňte si, o čem a jak hlasovala ve středu večer Dolní sněmovna.
Poslanci schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit neřízenému odchodu země z EU bez dohody. Premiér Johnson tak utrpěl porážku. Návrh nyní musí posoudit horní komora, tedy Sněmovna lordů.
Poslanci také odmítli podpořit vypsání předčasných parlamentních voleb, když se ve sněmovně nenašla potřebná dvoutřetinová většina. K uspořádání voleb 15. října vyzval Johnson.
Vážení čtenáři,
vítáme vás u pokračování on-line přenosu k situaci ve Velké Británii.
Sněmovna po dlouhých hodinách utichla, návrh zákona míří do horní komory. Děkujeme za pozornost a pro dnešek se loučíme!
Další Johnsonův neúspěch. Předčasné volby se konat nebudou. K tomu potřeboval podporu nejméně dvou třetin poslanců, tedy alespoň 434. Jeho návrh ale podpořilo pouze 298.
Po hlasování mezi poslanci v Dolní sněmovně probíhá živá diskuze.
Jeremy Corbyn znovu kritizoval Borise Johnsona, který podle něj sice tvrdí, že má plán, ale ani britští poslanci, ani Evropská unie nevědí, co je zač. Prohlásil, že Johnson chce předčasné volby, aby se vyhnul svým závazkům a označil takové chování za pokrytecké.
Předseda vlády Boris Johnson vzápětí řekl, že Británie se nyní musí rozhodnout, jestli to bude on, nebo zástupce opozice, kdo bude vyjednávat brexit v Bruselu. Vyzval k předčasným volbám 15. října
Návrh zákona bránící brexitu bez dohody prošel i třetím čtením. Pro hlasovalo 327 poslanců, proti jich bylo 299.
Poslanci nyní hlasují o prvním pozměňovacím návrhu. Ten předložil konzervativec Richard Graham. Zatím není jasné, o kolika pozměňovacích návrzích budou poslanci ještě hlasovat a jak dlouho to bude trvat.
Americký prezident Donald Trump na dotaz novinářů situaci v Británii komentoval slovy, že Boris Johnson je jeho přítel a ví, jak zvítězit. "Není důvod se o něj bát," dodal.
Hlasovalo pro něj 329 zákonodárců, proti bylo 300.
Britští poslanci odhlasovali, že zákon zakazující tvrdý brexit půjde ke třetímu čtení.
Britská libra po úterním propadu na tříleté minimum dnes výrazně posiluje, investoři pozorně sledují snahu britských zákonodárců o odvrácení odchodu země z Evropské unie bez dohody.
Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona podle agentury Reuters prohlásil, že pokud bude potřeba uskutečnit předčasné volby, musí se odehrát před summitem EU, který je plánovaný na 17. října.
Britská vláda činí v jednáních o brexitu značné pokroky a s partnery v Evropské unii dojedná brexitovou dohodu, v níž nebude tzv. irská pojistka. Johnson to prohlásil při interpelacích v Dolní Sněmovně. Šéf labouristů Jeremy Corbyn v reakci řekl, že žádné vyjednávání neprobíhá. "Předseda vlády se zoufale snaží uniknout pečlivému dohledu, chápu proč tomu tak je. Protože nemá žádný plán na vyjednání nové brexitové dohody, nemá autoritu a nemá parlamentní většinu," řekl Corbyn.
"Boris Johnson nemá příliš na výběr. Ztratil většinu a kontrolu nad brexitem. Návrh zákona o zakázu odchodu z EU bez dohody mu neumožní vyjednávat s Bruselem. Předčasné volby jsou jedinou možností, jak s tím pohnout," napsal komentátor deniku Financial Times Robert Shrimshley.
Boris Johnson nazval v debatě na půdě sněmovny Jeremy Corbyna "chlorovaným kuřetem." Je to narážka na nedávnou diskusi ve Spojeném království a Evropě o tom, zda je možné dovážet takzvaná chlorovaná kuřata ze Spojených států.
Evropská unie import těchto kuřat nepovoluje s poukazem na zdravotní rizika. Chlorované kuře znamená, že maso není omývané při porážce jen pitnou vodou, ale chlorovanou, respektive dezinfekčními prostředky.
Jak vypadá aktuální rozložení sil v Dolní Sněmovně?
Odpůrci brexitu i dnes demonstrují v Londýně před parlamentem.
"Musíme se ohledně brexitu připravit na nejhorší," prohlásil irský ministr zahraničí Simon Coveney. Irsko se vzhledem k provázanosti své ekonomiky s britskou mimořádně obává následku odchodu Británie z EU bez dohody. Tvrdě se také brání tomu, aby mezi Irskem a Severním Irskem znovu vznikla kontrolovaná hranice.
Poslanec Skotské národní strany Ian Blackford prohlásil v debatě, že premiér Johnson se chová spíše jako diktátor než demokrat.
Debata v Dolní Sněmovně je dnes velmi emotivní.
'There's only one chlorinated chicken that I can see in this House and he's on that bench'
— ITV News (@itvnews) September 4, 2019
Boris Johnson taunts Jeremy Corbyn for not supporting a general election https://t.co/tu1F8vWGL3 pic.twitter.com/spXCNAgGGu
Do Velké Británie by tak mohla přijít ještě před jejím odchodem z Evropské unie první recese od skončení finanční krize, píše agentura Bloomberg. Index nákupních manažerů pro sektor služeb minulý měsíc klesl na 50,6 bodu, a dostal se tak níže, než očekávali ekonomové, kteří odhadovali hodnotu 51 bodů. Hodnota pod 50 body by už znamenala pokles aktivity. Očekávání podniků ohledně budoucího vývoje se snížilo na nejnižší úroveň od doby bezprostředně po referendu o brexitu v roce 2016.
Premiér Boris Johnson potvrdil v Dolní Sněmovně, že chce vypsat předčasné volby na 15. říjen, pokud poslanci schválí zákon o zákazu brexitu bez dohody s EU.
Evropská komise dnes adresuje evropským podnikům a byznysu závěrečnou výzvu, aby se připravily na takzvaný tvrdý brexit, tedy odchod Velké Británie bez dohody s Evropskou unií. Oznámila to v Bruselu mluvčí Evropské komise. "Better safe than sorry," dodala oblíbené britské přísloví.
Společnost YouGov zveřejnila čerstvý průzkum, co si Britové myslí o správnosti opustit Evropskou unii, jak o tom rozhodlo referendum v červnu 2016. 41 procent oslovených pokládá brexit za správné rozhodnutí, 48 procent za špatné. 11 procent odpovědělo, že neví.
Lídr labouristů Jeremy Corbyn jednal dopoledne s vedením dalších opozičních stran, především s liberálními demokraty a Skotskou národní stranou. Podle televize BBC se shodli, že předčasné volby podpoří jen tehdy, pokud bude vyloučen brexit bez dohody.
Radikální zastánce Brexitu konzervativec Jacob Rees-Moog upoutal v pondělí pozornost nejen bezprecedentním poleháváním v lavici, ale také velmi ostrým projevem. Poslanci, kteří brání brexitu, podle něj nerespektují vůli lidu. Výsledkem jejich snahy bude buď irská pojistka, nebo nekonečný brexit, prohlásil Rees-Moog.
Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně poklesne o 0,1 procento. Ve svém výhledu to oznámila společnost IHM Markit, která se věnuje analýzám trhu. "Bliká varovné světlo recese," uvedl k tomu deník Guardian.
Přinášíme přehled klíčových událostí ohledně brexitu, které dnes čekají britskou politiku:
Skotský soud rozhodl o stížnosti více než 75 opozičních poslanců na kontroverzní rozhodnutí premiéra Borise Johnsona pozastavit činnost parlamentu do 14. října. Podle soudce není krok ministerského předsedy v rozporu s principy právního státu. Označil jej za věc pro politiky a voliče, nikoliv pro jistici.
Královna Alžběta II. minulý týden na základě doporučení vlády nařídila, aby britský parlament nezasedal od příštího týdne až do 14. října, přičemž 31. říjen je platným termínem odchodu Británie z Evropské unie. Krok vyvolal na britské politické scéně pobouření, podle kritiků se k němu premiér Boris Johnson uchýlil ve snaze uskutečnit proti vůli zákonodárců brexit bez dohody.
JUST IN: Scottish court rules that UK PM Boris Johnson's decision to suspend parliament does not contravene the rule of law pic.twitter.com/6hiuRrF28T
— Reuters UK (@ReutersUK) September 4, 2019
Bývalá premiérka Theresa Mayová poté, co její nástupce Boris Johnson ztratil většinu v Dolní sněmovně.
Politics is really ugly and messy, but I'm gonna just take a moment to let this picture of Theresa May smiling while Boris Johnson lost his majority sink in pic.twitter.com/0xgg7ZFccr
— Ry Stew (@RyCStew) September 3, 2019
Britské deníky hodnotí na titulních stranách současnou situaci v černých barvách pro Johnsona. The Times píší o jeho historické prohře, Guardian o jeho ponížení. "Boris ztrácí kontrolu," napsal bulvární Daily Mirror.
Probrexitový list The Daily Telegraph hodnotí počínání poslanců jako "bezprecedentní puč s cílem zdržet" britský odchod z Evropské unie. Úterní vzpoura 21 konzervativních poslanců podle deníku představuje největší rozkol ve straně od debaty o ratifikaci Maastrichtské smlouvy z roku 1992.
Vůdce opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn řekl v parlamentní debatě, že chce předčasné volby, ale v podobě navrhované Johnsonem jejich vypsání nepodpoří.
Na britském, a zejména skotském Twitteru, není o vtipy na téma brexit nouze.
Brexit.pic.twitter.com/rLa7qyKx9I
— James Melville (@JamesMelville) September 3, 2019
Jak by mohly dopadnout předčasné parlamentní volby?
Konzervativní strana vedená Borisem Johnsonem by patrně vyhrála a získala by nejvíce hlasů, počet mandátů se ale vzhledem k britskému většinovému systému těžko odhaduje. Nelze tedy jednoznačně říci, zda by to premiérovi a jeho snaze prosadit rychlý brexit za každou cenu pomohlo.
Johnson je rozhodnut vypsat na říjen předčasné parlamentní volby, pokud bude Dolní Sněmovou donucen k odkladu brexitu, informuje stanice BBC. Volby by se měly konat 15.října.
"Za žádných okolností nebudu žádat o odklad brexitu," řekl před dvěma dny Boris Johnson. Opozice ho podezřívá, že ve skutečnosti chce odchod země z EU bez dohody.
Připomeňme, že dohoda o odchodu Velké Británie z Evropské unie se zadrhla na takzvané irské pojistce. Tedy na tom, jaký režim má být na hranicích mezi Irskou republikou a Severním Irskem ve chvíli, kdy Velká Británie na rozdíl od Irska už nebude členem EU.
V sázce při jednáních, která povede nový britský premiér Boris Johnson, je kromě jiného také osud mírové dohody z roku 1998, která omezila dlouholeté sektářské násilí a terorismus na severu ostrova.
Irsko žádá, aby takzvaná tvrdá hranice nebyla obnovena a má v tom podporu Evropské unie. Britští odpůrci dohody tvrdí, že jakoby "zadními dvířky" přes Severní Irsko bude nadále Británie připoutaná k EU.
Co bude dál s brexitem? Jaké jsou možné scénáře? Přečtěte si text Ondřeje Housky na Aktuálně.cz.
Jeden z největších zastánců brexitu a poslanec Konzervativní strany Jacob Rees-Moog si v pondělí vysloužil kritiku za své chování ve Sněmovně. V lavici ležel. Nevysvětlil, proč to udělal.
During tonight's parliamentary debate Jacob Rees-Mogg reclined across the front bench, leading to shouts of "sit up!" from MPs and an accusation of showing contempt for the House from the Green Party's @CarolineLucas.
— Sky News (@SkyNews) September 3, 2019
Read more: https://t.co/vrHbQTMSr9 pic.twitter.com/ljmLIBZO6J
Z pondělního dění v Dolní Sněmovně je podstatné, že vláda Konzervativní strany ztratila většinu. Stalo se tak poté, co konzervativní poslanec Philip Lee přešel k opozičním liberálním demokratům. Uvedl, že nesouhlasí s politikou Johnsona ohledně Brexitu.
Odpůrci brexitu bez dohody se obávají, že výsledkem bude zvýšení cel na dovoz i vývoz zboží a velký ekonomický propad země. Podle listu Financial Times chtěla vláda v pondělí zveřejnit analýzu dopad divokého brexitu na ekonomiku, ale nakonec tak neučinila s tím, že by to mohlo veřejnost znepokojit.
"Celé to bylo považováno za příliš pesimistické ohledně odchodu bez dohody," citoval deník nejmenovanou osobu obeznámenou s průběhem porady.
Johnson se poslance snažil přesvědčit, aby možnost odchodu Británie z EU bez dohody neblokovali. Podle něj v posledních týdnech šance na uzavření brexitové dohody s Bruselem vzrostla.
Bývalý konzervativní ministr financí Philip Hammond ale označil Johnsonova slova o tom, že jednání s Bruselem jsou nadějná, za "nesmysly". Rozhovory podle něj nepostupují, protože vláda nepředložila žádné návrhy.
Přes odpor premiéra Borise Johnsona se chystá britská Dolní Sněmovna ve středu hlasovat o zákonu, který by zabránil brexitu bez dohody s Evropskou unií. Návrh ukládá Johnsonovi, aby vyjednal s EU další odklad brexitu, a to z plánovaného 31. října na 31. ledna příštího roku.
Hezký den, vítáme vás u on-line přenosu Aktuálně.cz, věnovanému dramatické politické situaci ve Velké Británii.