Špunt v Brennerském průsmyku. Rakousko nechce další uprchlíky z jihu, Itálie se bouří

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 4. 2016 15:19
Rakušané zavedou kontroly na hranici s Itálií v Brennerském průsmyku. Očekávají, že po uzavření takzvané balkánské trasy bude ještě více zájemců o azyl jezdit přes Itálii. A tedy přes průsmyk dál do Německa. Loni přes Brenner prošlo na sever přes 27 tisíc běženců. Letos přicházejí jen v malých skupinách, ale je teprve duben. Tyrolská policie v úterý oznámila, že je připravena vztyčit 400metrový plot z ostnatého drátu.
Muž protestuje proti uzavření hranic v Brenneru.
Muž protestuje proti uzavření hranic v Brenneru. | Foto: Reuters

Vídeň – Brennerský průsmyk je možná nejkrásnější a nejpůsobivější hraniční přechod v Evropě. Dálnici A22 mezi Rakouskem a Itálií lemují alpské vrcholky, kde sníh zůstává až do začátku května.

Projíždí se v nadmořské výšce přes 1300 metrů.

Na důležité dopravní spojnici mezi severem a jihem Evropy se ale dějí velké změny, které na atraktivitě průsmyku moc nepřidají. Ačkoliv jde o přechod uvnitř schengenského prostoru, Rakušané tam instalují betonové zátarasy a montují provizorní střechy pro kontroly automobilů i lidí.

Tyrolská policie ve středu oznámila, že je připravena vztyčit v Brenneru 400metrový plot z ostnatého drátu. Po obou stranách dálnice A22.

Brennerský průsmyk.
Brennerský průsmyk. | Foto: Reuters

Rakušané nechtějí, aby přes průsmyk přicházeli uprchlíci, kteří předtím dorazí do Itálie lodí od severoafrických břehů. Od 1. června mají začít na hranici kontroly, což se Itálii nelíbí.

Vláda podala podnět Evropské komisi, aby prošetřila, zda Rakousko neporušuje Schengenskou dohodu.

Pokud začne s blížícím se létem proudit více uprchlíků, na italské straně hranice jsou obavy, že se Brenner a další vesnice stanou dalším místem, kde v provizorních táborech přežívají tisíce, někdy i desetitisíce lidí.

Jako v Idomeni v Řecku nebo v Calais ve Francii.

Mezi Římem a Vídní padají ostrá slova.

"Problémy se neřeší stavěním zdí, musí se na tom pracovat v konstruktivním duchu", prohlásil italský státní tajemník pro evropské záležitosti Sandro Gozi.

"Rakousko nechce opakovat rok 2015," říká rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz.

Debata trochu připomíná spory o takzvanou izraelskou zeď, postavenou před deseti lety kolem západního břehu Jordánu na obranu před palestinskými sebevražednými atentátníky. Izrael odmítal označení "zeď" s tím, že větší část bariéry je ve skutečnosti plot.

V Rakousku loni požádalo o azyl 90 tisíc osob, letos hodlá Vídeň toto číslo výrazně snížit.

Rakušané očekávají, že po uzavření takzvané balkánské trasy bude ještě více zájemců o azyl jezdit přes Itálii. A tedy přes Rakousko a Brennerský průsmyk.

Loni přes Brenner prošlo na sever přes 27 tisíc běženců. Tisíce jich zůstávaly dlouho na italské straně hranice, bivakovaly například na vlakovém nádraží v Bolzanu.

Letos přicházejí jen v malých skupinách, ale je teprve duben.

"Brenner je malá vesnice s 250 obyvateli. Nemohou tady uvíznout tisíce migrantů. I když jich tady loni byly v jednu chvíli nějaké čtyři stovky, byl to problém," uvedl starosta Brenneru Franz Kompatscher (město i nádraží leží na italské straně Tyrol, přestože většina zdejších obyvatel hovoří německy).

Rakouští policisté původně tvrdili, že budou nákladní vozidla a dodávky kontrolovat zřejmě od 1. června. Šéf tyrolské policie ale ve středu uvedl, že kontroly mohou začít de facto okamžitě.

Na dálnici v průsmyku bude každopádně povolena jen rychlost do 30 kilometrů v hodině.

Kontroly více než pěti tisíc nákladních vozů, které tu denně projedou, by provoz zdržely ještě víc. I ti, kdo průsmykem jen projíždějí na dovolenou nebo z dovolené, zde budou muset zpomalit a počítat s čekáním, na které v posledních letech nebyli zvyklí.

Pokud se proud běženců skutečně přesune na takzvanou "brennerskou trasu", počítá tyrolská policie se 400 až 500 migranty denně. Teď jich zachytí zhruba 50 za den.

 

Právě se děje

Další zprávy