reklama
 
 

Brazilský parlament zahájil proces odvolání prezidentky

2. 12. 2015 22:55
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová čelí nařčení, že manipulovala s loňským státním rozpočtem ve snaze zamaskovat rostoucí schodek před nadcházejícími volbami. Parlament zahájil proces jejího sesazení, potřebuje však k tomu hlasy dvou třetin poslanců. Zvláštní parlamentní výbor, v němž jsou zastoupeny všechny strany, do té doby musí posoudit opodstatněnost žádosti opozice.

Brasília - Brazilský parlament ve středu zahájil proces sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové na základě obvinění, že vláda prezidentky loni a letos porušila zákony o rozpočtové odpovědnosti. Oznámil to podle agentury AFP předseda dolní komory brazilského parlamentu Eduardo Cunha.

K tomu, aby byl proces sesazení prezidentky skutečně uveden do chodu, musí pro něj hlasovat alespoň dvě třetiny všech členů Poslanecké sněmovny. Zatím není známo, kdy by se hlasování mělo uskutečnit.

Ještě předtím ale musí zvláštní parlamentní výbor, v němž jsou zastoupeny všechny strany, posoudit opodstatněnost žádosti opozice.

Rousseffová má potíže kvůli řízení státního rozpočtu. Na chybějící výdaje si prý půjčila peníze nelegálně ze státních bank.

Rousseffová je vzděláním ekonomka a byla do funkce zvolena podruhé loni v říjnu. Podle soudu manipulovala s loňským státním rozpočtem ve snaze zamaskovat rostoucí schodek před nadcházejícími volbami. Prezidentka jakékoli pochybení odmítá.

autor: ČTK | 2. 12. 2015 22:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama