Korupční skandál v Brazílii bobtná. Za mřížemi jsou prominentní bankéř i přední politik

Simone Radačičová Simone Radačičová
26. 11. 2015 15:05
Policie zadržela miliardáře a prominentního bankéře Andrého Estevese. Ve vězení skončil také předák senátorů vládní Strany pracujících Delcídio do Amaral. Oba se zřejmě pokusili zmařit vyšetřování kolem korupčního skandálu Petrobras. Na úplatcích se podle vyšetřovatelů protočila až miliarda dolarů.
Chapadla skandálu kolem Petrobrasu prorůstají do stále vyšších pater brazilské politické scény i podnikatelských kruhů.
Chapadla skandálu kolem Petrobrasu prorůstají do stále vyšších pater brazilské politické scény i podnikatelských kruhů. | Foto: Reuters

Brasília - Bankéř a miliardář André Esteves patřil dlouhá léta mezi prominentní osobnosti brazilského veřejného života.

Z banky BTG Pactual se mu podařilo vytvořit mezinárodní kolos, který je zastoupen ve dvaceti zemích a spravuje aktiva v celkové hodnotě 112 miliard dolarů. I kvůli tomu se v rodné Brazílii těšil uznání.

To je ale už pryč. Nyní Estevesovi, jehož majetek se odhaduje na více než dvě miliardy dolarů, hrozí vězení.

Podle vyšetřovatelů se i on zapletl do rozsáhlého korupčního skandálu, který je spojen s ropnou společností Petrobras.

Scénář jak z telenovely

Chapadla skandálu kolem Petrobrasu prorůstají do stále vyšších pater brazilské politické scény i podnikatelských kruhů.

Společně s Estevesem byl zadržen také předák senátorů vládní Strany pracujících Delcídio do Amaral. A to způsobilo v Brazílii šok.

Právě Amaral hraje ve Straně práce klíčovou roli - sedí v čele senátního hospodářského výboru. Prezidentce Dilmě Rousseffové měl právě on pomoci prosadit úsporný balíček, který by měl srazit rostoucí rozpočtový schodek.

Příběh obou zadržených by vydal i na scénář k telenovele. Oba muži se nejenže zapletli do korupce, ale navíc hodlali uplatit klíčového svědka, aby neposkytl úřadům důkazy, jež by je usvědčily.

Tím klíčovým svědkem je bývalý šéf mezinárodní divize Petrobrasu, a sice Nestor Cerveró.

Ten je už od letošního ledna ve vězení, kde čeká na soud. Přiznal se k braní úplatků, které získával výměnou za udělování kontraktů. Cerveró se ale rozhodl spolupracovat s vyšetřovateli a chtěl jim výměnou za nižší trest dát konkrétní důkazy, které by usvědčily i další lidi. A mezi nimi právě Estevese a Amarala. Jenže ti se to dozvěděli a rozhodli se tuto hrozbu odvrátit.

V listopadu se Amaral v jednom z luxusních hotelů v hlavním městě Brasília setkal se synem Cerveróa. Tomu nabídl úplatek zhruba jeden milion dolarů s tím, že mu bude každý měsíc vyplácet ještě dalších 13 tisíc dolarů.

Současně slíbil, že se pokusí dostat Cerveróa z vězení a poté ho nechá soukromým letadlem přepravit do sousední Paraguye a pak do Španělska. Syn Cerveróa však spolupracoval s policií a měl u sebe nahrávací zařízení, které celý rozhovor zaznamenalo. Policie tak získala další cenný důkaz.

Prezidentka Rousseffová v úzkých

Zprávy o dalším zatýkání snad nemohly přijít v horší okamžik.

Prezidentka Rousseffová čelí rostoucí kritice, její popularita je rekordně nízká a stále silněji roste tábor Brazilců, kteří volají po jejím odvolání z funkce. Rousseffová, která v době, kdy ke korupci docházelo, seděla ve správní radě Petrobrasu, se ale na zločinech podle vyšetřovatelů nepodílela. Poslední zprávy o zatčení bankéře Estevese a politika Amarala však její pozici ještě zhorší.

A jak korupční propletenec v Petrobrasu fungoval? Podle policie docházelo ke korupci hned na několika různých frontách. Například manažeři záměrně předražovali zakázky. Část z peněz pak končila na účtech předních politiků, a to také z vládní Strany práce.

Do skandálu se zapojily také přední brazilské stavební společnosti, jež zase podplácely manažery, aby jim zakázky přiklepli. Odhaduje se, že na úplatcích se protočila až jedna miliarda dolarů.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy