Brazilské Sao Paulo bojuje proti narkomanům. Policie zlikvidovala novou drogovou čtvrť

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 6. 2017 20:48
Starosta největšího města v Brazílii se rozhodl pro novou strategii v boji proti drogám. Už dvakrát během jediného měsíce vyslal policejní jednotky do čtvrtí a oblastí, které jsou obsazené bezdomovci a narkomany. Problém je v tom, že poté, co policie jednu čtvrť vyčistila, přesunuli se drogově závislí na jiné místo. Starosta Joao Doria plánuje čtvrti zvelebit a narkomanům zajistit lékařskou péči. Jeho kritici ale namítají, že zatím problém jen přesouvá z místa na místo.
Policie v Sao Paulu likviduje čtvrti obsazené narkomany a bezdomovci.
Policie v Sao Paulu likviduje čtvrti obsazené narkomany a bezdomovci. | Foto: Reuters

Sao PauloBrazilská policie se snaží vyčistit centrum Sao Paula od bezdomovců a narkomanů.

Už podruhé během jediného měsíce zlikvidovala provizorní přístřešky, které zaplňovaly celé náměstí, a rozehnala jejich obyvatele.

Policejní jednotky dohlížely na vystěhování provizorních stanů.
Policejní jednotky dohlížely na vystěhování provizorních stanů. | Foto: Reuters

Starosta největšího města na jihoamerickém kontinentě Joao Doria hlásá, že chce lidem závislým na drogách poskytnout lékařskou péči a střechu nad hlavou. Před třemi týdny vyslal 500 policistů do drogové čtvrti přezdívané Crackland.

Jenže lidé vyhnaní z této části města se akorát přesunuli jinam. Netrvalo proto dlouho a problém se objevil znovu.

Kritici starostovi vyčítají, že se jen snaží těchto lidí zbavit a problém přitom skutečně neřeší.

V neděli si policie na pomoc pořídila buldozery, kterými zbourala stany a provizorní chatrče, které vyrostly na náměstí vzdáleném jen pár set metrů od Cracklandu.

Obyvatelé si sbalili své cennosti a museli místo opustit. Kde skončí ale není jasné
Obyvatelé si sbalili své cennosti a museli místo opustit. Kde skončí ale není jasné | Foto: Reuters

Starosta slíbil oblast zvelebit a obyvatelům postavit sociální bydlení, školku, školy a nemocnici.

Místní obyvatelé podle informací BBC policejní přítomnost v oblasti přivítali. Drogová čtvrť fungovala podle vlastních pravidel nezávisle na zbytku města. S drogami se tam otevřeně obchodovalo a především se tam drogy hojně užívaly. Zejména crack, což je nejlevnější a zároveň nejrizikovější forma kokainu.

Na vyčištění takzvaného Cracklandu bylo povoláno na 500 policistů.
Na vyčištění takzvaného Cracklandu bylo povoláno na 500 policistů. | Foto: Reuters

Sociální pracovníci se ale obávají, že likvidace a pročištění těchto čtvrtí naruší spolupráci s klienty, kteří je obývají.

Od květnové razie v Cracklandu registrovaly místní organizace celkem 12 687 lidí bez střechy nad hlavou. Neexistují však informace o tom, kolik lidí celkem je v Sao Paulu závislých na cracku.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Kanonýr Werner z Lipska je prý na odchodu do Chelsea

Útočník Timo Werner je údajně blízko odchodu z Lipska do Chelsea. Londýnský klub už podle médií souhlasil s tím, že využije výstupní klauzuli ve smlouvě čtyřiadvacetiletého fotbalisty a zaplatí za něj 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun).

Werner v minulosti působil ve Stuttgartu a do Lipska přišel před čtyřmi lety. V probíhající sezoně dal za saský celek ve všech soutěžích 31 branek a pomohl mu do čtvrtfinále Ligy mistrů. V bundeslize je Werner s 25 góly druhým nejlepším střelcem a Lipsku, za které nastupuje i český reprezentant Patrik Schick, patří třetí místo.

Právě Schickovu budoucnost by mohl Wernerův odchod ovlivnit. Český útočník je v Lipsku na hostování z AS Řím a součástí dohody je i možnost přestupu za 29 milionů eur. Trenér Julian Nagelsmann ale prohlásil, že o přestupu by uvažoval v případě, že cena klesne na 20 milionů. Schick zatím v 18 bundesligových zápasech dal devět branek.

Další zprávy