reklama
 
 

V Mexiku zavraždili novináře, který psal o drogových kartelech. Lidé chystají demonstrace

16. 5. 2017 11:05
Mexický novinář Javier Valdez byl zavražděn nedaleko redakce periodika, do kterého psal mimo jiné o obchodu s drogami. Zemřel na ulici ve městě Culiacán, metropoli státu Sinaloa. Ten je působištěm stejnojmenného drogového kartelu. Jde o pátou násilnou smrt novináře v Mexiku, ke které došlo jen tento rok. Média se bouří a volají po reakci mexické vlády. Chystají se i demonstrace.

Mexiko - Uznávaný mexický novinář Javier Valdez, který psal o tamním obchodu s drogami, byl zastřelen. A to přímo na ulici, nedaleko redakce periodika, které spoluzakládal.

Jde tak o pátou násilnou smrt novináře v Mexiku, ke které došlo jen tento rok. Média se bouří a volají po reakci mexické vlády.

"Chceme protestovat proti beztrestnosti těchto vražd a požadujeme po úřadech, aby konaly. Nestačí nám slova solidarity, chceme výsledky," napsal na svém webu internetový deník Animal Político, který organizuje úterní Den bez novin (#Undíasinperiódicos).

K jeho protestu se připojila více než desítka dalších mexických periodik, která tak zveřejnila jen zprávu o letošních vraždách novinářů.

K razantnímu postupu proti vlně násilí na novinářích vyzvala i zvláštní parlamentní komise, která se vraždami a únosy žurnalistů v Mexiku zabývá. Podle ní i podle národní komise pro lidská práva skončí více než 90 procent kriminálních činů vůči novinářům v zemi bez trestu.

V zemi se na úterý chystají i demonstrace kvůli vlně násilí proti novinářům.

Co měsíc, to smrt

Padesátiletý Javier Valdez, který psal o organizovaném zločinu a obchodu s drogami, byl zastřelen v pondělí ve městě Culiacán, metropoli státu Sinaloa.

Ten je působištěm stejnojmenného drogového kartelu. Jeho někdejším bossem byl Joaquín Guzmán, který nyní čeká na soud ve Spojených státech.

Držitel řady novinářských cen Valdez byl mnoho let i spolupracovníkem agentury AFP.

Podle únorové zprávy organizace Reportéři bez hranic (RSF) je Mexiko třetí zemí na světě co do počtu vražd novinářů - po Sýrii a Afghánistánu.

Loni tu bylo zavražděno 11 novinářů. V letech 2000 až 2016 přišlo v Mexiku násilně o život 99 žurnalistů.

Po pondělní zprávě o vraždě Valdeze mexická média informovala také o útoku na členku vedení mexického týdeníku El Costeňo Soniu Córdobaovou. Žena po pondělním střelném útoku ve městě Autlán de Navarro (stát Jalisco) skončila v nemocnici se zraněními, na místě ale zemřel její šestadvacetiletý syn.

Kalifornská pohraniční stráž ukázala, jak vypadá 795 metrů dlouhý tunel, ve kterém se skladovaly a pašovaly drogy. | Video: Reuters |  01:42

autor: ČTK | 16. 5. 2017 11:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama