Brazilské město vydělává na venezuelské krizi. Majitelé butiků vyměnili plavky za pytle s moukou

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 11. 2016 18:35
Rýže, mouka, těstoviny nebo stolní olej se v brazilském městečku Pacaraima dají koupit i na místech, kde dřív bývalo kadeřnictví nebo obchod s módou. Prodejci ve městě ležícím nedaleko venezuelské hranice změnili obchodní plán, aby vydělali peníze na svých sousedech, kteří k nim jezdí nakupovat nedostatkové suroviny. Hluboká krize v sousední Venezuele ale žene její obyvatele shánět v Brazílii nejen jídlo, ale také práci nebo třeba lékařskou pomoc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brazília – Zatímco Venezuela se utápí v humanitární krizi, obyvatelům pohraničního brazilského města vzkvétá byznys. Místní butiky se proměnily v obchody s potravinami a namísto plavek a šatů prodávají mouku, rýži a těstoviny.

Jejich zákazníky jsou právě Venezuelané, kteří mají doma jídla nedostatek.

"Minulý týden jsem se chtěla nechat ostříhat, ale i můj kadeřnický salón změnil byznys," postěžovala si britskému listu The Guardian sociální pracovnice Socorro Lopesová. "Je to tady šílené. Takový spěch rychle zbohatnout."

Regály prodejny s obuví zaplnily pytle cukru a těstovin. Čtyři ze sedmi městských řezníků se přeorientovali na zpracovávání obilí. Zásoby základních surovin lze nakoupit dokonce i v místním hotelu nebo baru.

Městečko Pacaraima na severu Brazílie přitom bývalo po celou svou historii chudým sousedem bohatších měst, které leží v ropné velmoci na druhé straně hranice. Brazilské děti chodily do lepších venezuelských škol, nemocní lidé se jezdili léčit do tamních nemocnic. Během několika posledních let se ale situace otočila.

Od začátku roku požádalo v Brazílii o azyl 1805 občanů Venezuely. Do Pacaraima jich přišlo ale už zhruba na 30 000. Někdy zůstávají i několik týdnů či měsíců. Shánějí práci nebo lékaře a zatěžují místní infrastrukturu, nemocnice a sociální systém.

Na ulicích se objevují žebráci a prostitutky. Venezuelané jsou ochotni pracovat za podstatně nižší mzdu, což staví místní obyvatele do nevýhody.

"Chaos ve Venezuele je příčinou turbulencí u nás," vysvětlila již citovaná Socorro Lopesová s tím, že řeší stále více případů bezdomovectví. "Víme, že tohle je jen začátek. Nevíme, jak moc se to může zhoršit. Ale pokud počet imigrantů nekontrolovatelně poroste, nebudeme schopni čelit trestné činnosti a vypořádat se s poptávkou po zdravotní péči."

Místní obchodníci si ale mnou ruce. Venezuelané se pravidelně vracejí a plní si korby nákladních aut jejich zbožím.

"Tohle město by mělo být vděčné. Získávají tady víc peněz od naší vlády než kdokoliv jiný," vysvětlila jedna z Venezuelanek, zatímco si do auta nakládala zásoby oleje, těstovin a prostředků na mytí nádobí.

 

Právě se děje

Další zprávy