Ženeva - Mezinárodní vyjednávač Lachdar Brahímí v sobotu v Ženevě ukončil druhé kolo jednání o řešení syrské krize.
Jednání nepřineslo žádný výraznější pokrok a zástupcům syrské vlády a opozice se ani nepodařilo dosáhnout shody na termínu třetího kola, které požaduje Brahímí. Shodli se pouze na tématech dalšího možného jednání.
V noci na neděli vyprší příměří v syrském městě Homs, které umožňuje evakuaci civilistů, násilnosti na dalších místech však neustávají. V jihosyrské vesnici ovládané rebely v pátek vybuchla nálož a zabila údajně desítky lidí.
Půlhodinové jednání
Sobotní jednání trvala jen asi půl hodiny, pak se delegace rozešly bez jakékoli dohody. "Omlouvám se, že tato dvě kola mnoho nového nepřinesla," řekl Brahímí po jednání novinářům.
Budoucnost rozhovorů tak zůstala nejistá, ačkoli Brahímí prohlásil, že na hlavních tématech pro budoucí rozhovory se obě strany shodly. Patří k nim ukončení násilí, hrozba terorismu, vznik přechodné vlády a budoucí podoba státních institucí.
Vláda prezidenta Bašára Asada však chce nejdříve ze všeho vyřešit otázku boje s teroristy, kteří tvoří část povstaleckých sil. Teprve pak bude podle Brahímího ochotna jednat o dalších tématech.
Na termínu dalšího kola jednání se vyjednávač OSN Brahímí pokoušel obě strany přesvědčit marně. "Bohužel, vláda to odmítla," citovala jej agentura Reuters.
O možnostech, jak na syrskou vládu vyvinout větší tlak, teď uvažuje americký prezident Barack Obama. Ten se v pátek v Kalifornii setkal s jordánským králem Abdalláhem, jehož země pociťuje dopady občanské války v Sýrii velmi tvrdě. Obama před novináři mimo jiné řekl, že brzké vyřešení syrské krize neočekává.
Násilnosti v Sýrii neustaly ani v době rozhovorů. Ve městě Homs platí sice do dnešní půlnoci příměří, na jihu Sýrie však podle opozice v pátek večer vybuchla bomba nastražená v autě u mešity v provincii Dará ovládané rebely. Po výbuchu údajně zemřelo několik desítek lidí a zranění zaplnili místní nemocnice.
Podle údajů, které v sobotu zveřejnila syrská opoziční skupina, v zemi během téměř tři roky trvajícího konfliktu zemřelo již 140 000 lidí. Jen za poslední měsíc, kdy probíhají v Ženevě rozhovory, zahynulo v bojích přes 3400 lidí, uvedla opozice.
Počty obětí nelze ověřit
Poslední údaje OSN z loňského léta hovořily o 100 000 obětí, letos organizace přestala tyto údaje zveřejňovat kvůli nemožnosti nezávisle počet obětí ověřit.
Mezinárodní výbor Červeného kříže v sobotu uvedl, že syrská vláda ani opozice navzdory trvajícímu příměří v Homsu nedodržují zásady běžné pro mezinárodní humanitární akce. Podmínky evakuace města, z něhož se podařilo vyvézt již kolem 1400 lidí, jsou podle prezidenta výboru Petera Maurera nevyhovující.
OSN a Červený půlměsíc od minulého pátku, kdy vstoupilo příměří v platnost, dokázaly do Homsu dopravit potraviny a humanitární pomoc pro 2500 lidí. Ve čtvrtek však byla evakuace přerušena, protože panují obavy o osud mužů, které po vyvezení z obležené části zadržely syrské úřady a podrobují je výslechu. Humanitární pracovníci podle OSN stále nemají přístup ke třem milionům lidí, kteří by v Sýrii potřebovali akutní pomoc.