Bosna se rozpadá, stane se Palestinou Evropy?

Martin Novák Martin Novák
5. 1. 2010 11:45
Ačkoliv se země zmítá ve vážné krizi, vláda v Sarajevu chce poslat vojáky do Afghánistánu
Členové bosneské Sociálnědemokratické strany demonstrují v Sarajevu za to, aby zahraniční soudci a Vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně zůstali. Bosenskosrbští politici chtějí jejich odchod.
Členové bosneské Sociálnědemokratické strany demonstrují v Sarajevu za to, aby zahraniční soudci a Vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně zůstali. Bosenskosrbští politici chtějí jejich odchod. | Foto: Reuters

Sarajevo - Letos uplyne patnáct let od podpisu Daytonské dohody, která ukončila čtyřletou válku v Bosně a stanovila budoucí fungování státu, rozděleného mezi Srby, Chorvaty a bosenské Muslimy.

V posledních měsících ale přibývá varování, že staré spory ožívají a Bosně hrozí nová krize.

Srbští a muslimští politici se nedohodli na rozpočtu pro tento rok, srbská část země navíc pohrozila referendem o odtržení a odmítá nadále uznávat pravomoci Úřadu vysokého představitele mezinárodního společenství, který má na starosti dohled nad přijímanými zákony či soudy s válečnými zločinci.

Odstupující chorvatský prezident Stipe Mesić v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA uvedl, že krize je vážnější, než se mnozí evropští státníci domnívají.

Bosna podle něj přestává fungovat jako celistvý stát a hrozí její rozpad.

Chorvatský prezident Stipe Mesić (vlevo).
Chorvatský prezident Stipe Mesić (vlevo). | Foto: Reuters

"Je třeba zabránit tomu, aby bosenští Srbové zorganizovali referendum o vystoupení z Bosny a Hercegoviny. V takovém případě by se oddělili i bosenští Chorvaté a zbyl by malý islámský stát, který by se v nepřátelském prostředí stále více radikalizoval a přežíval by jen díky podpoře muslimských fundamentalistických režimů," řekl Mesić, jehož mandát vyprší brzy po druhém kole chorvatských prezidentských voleb tuto neděli.

Podle něj by se Bosna mohla stát "Palestinou v srdci Evropy".

Bosna a Hercegovina se skládá ze dvou částí. Republiky Srbské a muslimsko-chorvatské federace. Tendence Srbů oddělit se od Bosny zesílily kvůli narůstajícím sporům s muslimy a také po vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku v roce 2008.

V zemi nyní žijí 4,4 miliony lidí. Z toho tvoří bosenští Muslimové 45 procent, Srbové 36 procent a Chorvati 15 procent.

Podle Mesiće nese hlavní zodpovědnost za zhoršení situace v zemi bosenskosrbský premiér Milorad Dodik. Kromě jiného prý brání chorvatským a muslimským uprchlíkům, aby se vrátili do Srby ovládaných oblastí, kde žili před vypuknutím války v roce 1992.

Foto: Aktuálně.cz

Bosně momentálně ujíždí vlak do Evropské unie i NATO. Chorvatsko vstoupí do unie příští rok, Srbsko začne přístupové rozhovory. Obyvatelé Bosny navíc na rozdíl od Srbů, Černohorců či Makedonců nadále potřebují pro cesty do EU víza.

S Chorvatskem letos vstoupila do NATO i Albánie, příslib členství získala Černá Hora. Takže Bosna jako jedna z mála evropských zemí zůstává úplně stranou euroatlantických struktur.

Přes doutnající domácí konflikt a relativně čerstvou vlastní válečnou minulost chce ale vláda v Sarajevu poslat bosenské vojáky do války v Afghánistánu. Kontingent má podle plánu tvořit stovka mužů.

 

Právě se děje

Další zprávy