V Bosně byly znásilněny tisíce žen, viníci spí klidně

Lucie Kalivodová
1. 10. 2009 13:15
Pachatelé zločinů jsou stále na svobodě, ženy nebyly odškodněny
Válka v Bosně: Sarajevo.
Válka v Bosně: Sarajevo. | Foto: Reuters

Praha - Tisíce žen a dívek, které byly během válek v letech 1992 - 1995 znásilněny, nebyly doposud vládou Bosny a Hercegoviny odškodněny. Vyplývá to z nové zprávy Amnesty International (AI) nazvané "Čí spravedlnost? Ženy v Bosně a Hercegovině stále čekají".

Řada žen a dívek byla násilím držena ve vězeňských táborech, v hotelích i soukromých domech. Některé brutální zacházení nepřežily.

"Viníci těchto zločinů - členové ozbrojených sil, policie, polovojenských skupin - jsou stále na svobodě. Někteří z nich si dokonce uchovali mocenské pozice nebo žijí ve stejné komunitě jako jejich oběti," řekla Nicola Duckworthová, ředitelka programu AI pro Evropu a Střední Asii.

Vláda Bosny a Hercegoviny má podle mezinárodního humanitárního práva poskytnout obětem plné odškodnění a zajistit spravedlnost. Aby se tak stalo, musí úřady zajistit důkladné vyšetření zakončené obviněním z válečných zločinů sexuálního násilí, píše ve své zprávě AI.

Podle organizace v této zemi selhává právní systém a úřady nejsou schopny těmto ženám pomoci najít adekvátní zdravotní a psychologickou péči.

Tu poskytují pouze nevládní organizace s omezenými zdroji. Řada žen přišla i o své rodinné příslušníky a kvůli svému psychickému stavu nejsou schopné najít si práci anebo si udržet stabilní zdroj příjmu. Navíc znásilnění je v Bosně a Hercegovině považováno za stigma.

"Mnohé ženy, které přežily sexuální násilí během války, nemohou dosáhnout na žádné kompenzace kvůli složité struktuře právního a sociálního systému země. Ve srovnání s jinými oběťmi války navíc čelí diskriminaci v přístupu k sociální podpoře," dodala Duckworthová.

Foto: Aktuálně.cz

Podle ní by vláda měla spolupracovat s nevládními organizacemi na vytvoření komplexní strategie, která by obětem pomohla ve všech oblastech.

Válka v Bosně a Hercegovině, nazývaná také Bosenskou válkou za nezávislost, byla mezinárodním ozbrojeným konfliktem, který probíhal od března roku 1992 do listopadu roku 1995 na území Bosny a Hercegoviny. Byla nejkrvavějším z konfliktů na území bývalé Jugoslávie i nejkrvavějším na evropské půdě od konce druhé světové války.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy