V Bosně byly znásilněny tisíce žen, viníci spí klidně

Lucie Kalivodová
1. 10. 2009 13:15
Pachatelé zločinů jsou stále na svobodě, ženy nebyly odškodněny
Válka v Bosně: Sarajevo.
Válka v Bosně: Sarajevo. | Foto: Reuters

Praha - Tisíce žen a dívek, které byly během válek v letech 1992 - 1995 znásilněny, nebyly doposud vládou Bosny a Hercegoviny odškodněny. Vyplývá to z nové zprávy Amnesty International (AI) nazvané "Čí spravedlnost? Ženy v Bosně a Hercegovině stále čekají".

Řada žen a dívek byla násilím držena ve vězeňských táborech, v hotelích i soukromých domech. Některé brutální zacházení nepřežily.

"Viníci těchto zločinů - členové ozbrojených sil, policie, polovojenských skupin - jsou stále na svobodě. Někteří z nich si dokonce uchovali mocenské pozice nebo žijí ve stejné komunitě jako jejich oběti," řekla Nicola Duckworthová, ředitelka programu AI pro Evropu a Střední Asii.

Vláda Bosny a Hercegoviny má podle mezinárodního humanitárního práva poskytnout obětem plné odškodnění a zajistit spravedlnost. Aby se tak stalo, musí úřady zajistit důkladné vyšetření zakončené obviněním z válečných zločinů sexuálního násilí, píše ve své zprávě AI.

Podle organizace v této zemi selhává právní systém a úřady nejsou schopny těmto ženám pomoci najít adekvátní zdravotní a psychologickou péči.

Tu poskytují pouze nevládní organizace s omezenými zdroji. Řada žen přišla i o své rodinné příslušníky a kvůli svému psychickému stavu nejsou schopné najít si práci anebo si udržet stabilní zdroj příjmu. Navíc znásilnění je v Bosně a Hercegovině považováno za stigma.

"Mnohé ženy, které přežily sexuální násilí během války, nemohou dosáhnout na žádné kompenzace kvůli složité struktuře právního a sociálního systému země. Ve srovnání s jinými oběťmi války navíc čelí diskriminaci v přístupu k sociální podpoře," dodala Duckworthová.

Foto: Aktuálně.cz

Podle ní by vláda měla spolupracovat s nevládními organizacemi na vytvoření komplexní strategie, která by obětem pomohla ve všech oblastech.

Válka v Bosně a Hercegovině, nazývaná také Bosenskou válkou za nezávislost, byla mezinárodním ozbrojeným konfliktem, který probíhal od března roku 1992 do listopadu roku 1995 na území Bosny a Hercegoviny. Byla nejkrvavějším z konfliktů na území bývalé Jugoslávie i nejkrvavějším na evropské půdě od konce druhé světové války.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 59 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy