NATO otevřelo dveře Černé Hoře, Bosna zůstala za nimi

Zahraničí Zahraničí
4. 12. 2009 14:45
Aliance čeká, až Bosna provede příslušné reformy
Vlajka Černé Hory
Vlajka Černé Hory | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance (NATO) se v pátek dohodli na tom, že otevřou dveře ke vstupu do aliance Černé Hoře. Naopak Bosna a Hercegovina musí počkat.

„Dnes jsme odsouhlasili žádost Černé Hory o připojení k Akčnímu plánu členství (MAP) a vyslali jsme jasnou zprávu k Bosně, že se k MAP připojí, jakmile dosáhne příslušného pokroku v reformách," prohlásil při jednáních v Bruselu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Podle něj jde o „odrazový můstek k nejzazšímu cíli - plnému členství v NATO".

Problémem pro členství Bosny a Hercegoviny je zejména to, že země nefunguje jako celistvá jednotka, ale je částečně rozdělena na srbskou a bosňáckou část. Tři hlavní etnické skupiny - Srby, Bosňáky a Chorvaty - se ani čtrnáct let po skončení občanské války nepodařilo usmířit.

Ústavní reformy, které by posílily nyní slabé pravomoce centrální vlády, odmítají představitelé Republiky srbské, kteří by se rádi po vzoru Kosova od Bosny odtrhli.

Foto: Aktuálně.cz

Rasmussen nicméně prohlásil, že budoucnost Bosny leží v NATO tak jako tak.

„Spojenci se shodli, že i Bosna musí najít a najde svůj domov v NATO. Otázkou není zda, ale kdy. Je ale rovněž pravdou, že Bosna toho musí více udělat," řekl. „Dohodli jsme se tak na tom, že Bosna se k MAP připojí, jakmile dosáhne potřebného pokroku ve svých reformních snahách."

Pozorovatelé upozorňují na to, že kromě negativních reakcí z Bosny vyvolá dnešní rozhodnutí odmítavé postoje zřejmě také v Gruzii a na Ukrajině, jejichž vlády o MAP velmi stojí, zatím jim však nabídnuto nebylo.

Problémem je v tomto případě zejména negativní postoj Ruska, u Gruzie pak i její odtržené částí Jižní Osetie a Abcházie, u Ukrajiny malá podpora členství v alianci mezi obyvatelstvem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy