Boris Johnson se stal novým britským premiérem, hned rekonstruoval vládu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 25. 7. 2019 0:06
Novým britským premiérem se stal Boris Johnson, jehož vedením vlády pověřila královna Alžběta II. Johnson ve funkci nahradil Theresu Mayovou, která podala do rukou královny demisi jen krátce předtím, než panovnice v Buckinghamském paláci přijala nového ministerského předsedu. Po nástupu do funkce, k němuž mu blahopřála řada světových politiků, přistoupil Johnson k zásadní rekonstrukci vlády.
Premiér Boris Johnson dorazil do Downing Street 10. Lidi, kteří vsadili proti Británii, přijdou o úspory, řekl v prvním projevu. | Video: Reuters, Asociated Press

Hlavním Johnsonovým úkolem bude naplnit výsledek referenda z června 2016, kdy se britští voliči rozhodli pro odchod země z Evropské unie. Mayové se brexit uskutečnit nepodařilo a její nástupce tvrdí, že je připraven k 31. říjnu unii opustit s dohodou, nebo bez ní.

Johnson tento týden vystřídal Mayovou i ve funkci lídra vládních konzervativců, do které ho zvolili členové strany. Na základě toho odstupující premiérka panovnici sdělila, že dostatečnou podporu pro zformování vlády má právě Johnson.

Hunt odchází a s ním i dalších dvanáct ministrů

Prvním Johnsonovým úkolem v nové funkci byla rekonstrukce vlády. Nahradit musel ministry, kteří na protest proti jeho jmenování rezignovali. Těmi byli například ministr financí Philip Hammond či ministr spravedlnosti David Gauke, kteří tak učinili ještě před tím, než nyní již bývalá premiérka Theresa Mayová podala demisi do rukou královny. Někteří ministři ale vládu nakonec museli opustit, aniž to zamýšleli.

V úřadu musel skončit mimo jiné ministr zahraničí Jeremy Hunt, který byl Johnsonovým sokem v souboji o vedení Konzervativní strany a tím i o premiérské křeslo. Nahradil jej někdejší ministr pro brexit Dominic Raab, který má po otci česko-židovské kořeny. Ministrem financí místo Philipa Hammonda bude dosavadní ministr vnitra Sajid Javid, kterého v úřadu nahradila Priti Patelová. Ministerstvo obrany povede místo Penny Mordauntové Ben Wallace, Liama Foxe ve funkci ministra mezinárodního obchodu vystřídá Liz Trussová. Šéfem úřadu vlády se stal dosavadní ministr životního prostředí Michael Gove. Svou funkci si udržel ministr pro brexit Stephen Barclay.

Podle Reuters si k sobě Johnson jako hlavního poradce povolal Dominica Cummingse, který byl architektem a šéfem úspěšné kampaně za odchod Británie z EU. Zatímco zastánci brexitu Cummingse, který je znám ostrým vystupováním, označují za skvělou volbu, prounijní poslanci jeho návrat kritizují.

Poprvé vládní funkci dostal také jeden z nejvýraznějších zastánců tvrdého brexitu a hlavní kritik expremiérky Mayové Jacob Rees-Mogg, který bude za kabinet vytvářet agendu dolní komory parlamentu.

Hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová na twitteru poznamenala, že toto není rekonstrukce vlády, ale výstavba zcela nového kabinetu. "Tohle je oficiálně největší čistka v kabinetu, kdy se neměnila vládnoucí strana," napsala.

Nástup Johnsona do funkce provázel incident, když několik ekologických aktivistů zkomplikovalo jeho příjezd do Buckinghamského paláce: vytvořili živý řetěz, který nakrátko přinutil kolonu vozidel, aby zastavila. Aktivisty z příjezdové cesty rychle vytlačili policisté. K akci se přihlásilo ekologické hnutí Greenpeace, které uvedlo, že se novému premiérovi pokusilo předat dopis s radami, jak bojovat proti klimatickým změnám.

Johnsonovi dnes k nové funkci poblahopřála řada světových politiků včetně německé kancléřky Angely Merkelové, ruského prezidenta Vladimira Putina či předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Slovenský premiér Peter Pellegrini nového britského premiéra pozval na oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání. Irský premiér Leo Varadkar označil za nereálné Johnsonovy představy o vyjednání zcela nové brexitové dohody.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy