Blonďáci Boris a Donald. Británii a USA ovládly "přerostlé děti", které spojuje humor

Excentrický blonďák inzultoval i dítě. Kariéra Borise Johnsona obrazem
V době, kdy byl starostou Londýna, si připsal plusové body za úspěšnou organizaci letních olympijských her v roce 2012. Jenže řada lidí si pamatuje také jeden konkrétní nepříliš lichotivý okamžik. Johnson se měl na kladce svézt do Victoria Parku, jednoho z míst oslav. Zůstal ale viset na půl cesty a organizátorům trvalo asi pět minut, než se ho podařilo sundat.
Po Londýně Johnson často jezdí na kole.
Ostatně jako starosta podpořil projekt sdílení jízdních kol. Londýňané tento program znají pod přezdívkou "Boris Bikes", tedy Borisova kola.
...
Foto: ČTK
Kateřina Vítková Kateřina Vítková
24. 7. 2019 15:38
Spojují je výrazné světlé vlasy, excentrické vystupování i smysl pro populistická témata nebo odpor k migraci. Nový britský premiér Boris Johnson se příští měsíc na neznámém místě setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, další schůzky budou následovat. Ve snaze posílit "zvláštní vztah" mezi oběma zeměmi budou i v době turbulentního finišujícího brexitu patřit mezi Johnsonovy priority.

Řada zejména amerických médií Johnsona vidí jako britský ekvivalent Trumpa. A podobnosti vyzdvihuje i sám americký prezident. "Je tvrdý a chytrý, říkají mu britský Trump," ohodnotil Johnsonovy kvality ani ne půl hodiny po jeho zvolení do čela Konzervativní strany šéf Bílého domu. Nezapomněl přitom pochválit ani sám sebe. "Mají mě tam (ve Velké Británii) rádi. To je to, co chtěli. To je to, co potřebují. Udělal to dobře. Boris je správný muž, odvede dobrou práci," řekl Trump.

Průzkum Ipsos Moris z července 2018 přitom ukázal, že Trumpa ještě loni kladně vnímala jen necelá pětina Britů, zatímco téměř 70 procent ho v oblibě nemá. Jeho první oficiální státní návštěvu Velké Británie letos v červnu provázely protesty.

Už během ní Trump označil Johnsona za "velmi talentovaného" a dodal, že by se na post premiéra hodil. Theresu Mayovou přitom americký prezident kritizoval za to, že nezvládá vyvést zemi z EU. Nepostupovala prý dostatečně rychle a rázně.

"Řekl jsem Therese Mayové, jak má tu dohodu udělat, ale ona šla svou vlastní bláhovou cestou a nebyla schopná toho dosáhnout. Katastrofa," napsal na její adresu na Twitter. Na tiskové konferenci minulý měsíc nicméně Trump diplomaticky otočil a pochválil ji s tím, že je pravděpodobně lepším vyjednavačem než on sám.

Budou si rozumět, tvrdí exministr

Bývalý britský konzervativní poslanec a exministr ve vládě Davida Camerona Andrew Mitchell pro americký list The Washington Post předpověděl, že Trump si bude s Johnsonem rozumět. "Bude mezi nimi fungovat dobrá chemie, Trump si bude Borisovu společnost a humor užívat," řekl. Kontrast mezi touto dvojicí a vztahem Trumpa k Mayové by podle něj nemohl být větší. "Bude to dobré pro Británii a také pro Ameriku. Trump s Borisem se k sobě mohou hodit," tvrdí Mitchell.

Otázkou ale zůstává, nakolik jsou jejich vzájemné osobní sympatie dlouhodobého charakteru a zda překonají i rozdíly v politice obou kabinetů. Třeba odlišný pohled na Rusko, blízkovýchodní státy nebo měnící se klima. Narušit by je také mohlo třeba Johnsonovo případné selhání v brexitových vyjednáváních, které by mu Trump zřejmě vyčetl, stejně jako Therese Mayové.

Proti stálosti jejich vzájemných sympatií hovoří i to, že Johnson nyní Trumpovi sice průběžně lichotí, v minulosti se ho ale nebál ani kritizovat. Ještě v době, kdy se newyorský magnát o Bílý dům teprve ucházel, o něm řekl, že jeho "celkem ohromující neznalost ho činí nezpůsobilým" stát se prezidentem USA.

Britský politik to prohlásil poté, co Trump v roce 2015 tvrdil, že v Londýně existují zóny, do kterých se bojí kvůli přítomným muslimům chodit i policie. Johnson, který v té době působil jako starosta Londýna, navíc dodal, že jediné části New Yorku, kam by nevstoupil, jsou ty, kde hrozilo, že potká právě Donalda Trumpa. Od té doby je však ve svých vyjádřeních na adresu amerického prezidenta mírnější.

VIDEO: Premiér Boris Johnson: Lidé, kteří vsadili proti Británii, přijdou o úspory

Video: Reuters, Asociated Press

"Vstupuje do úřadu s tím, že nechce Trumpa rozčílit," popisuje Johnsonovo chování expertka na evropskou politiku z Brooklynského institutu Amanda Sloatová.

Přerostlé hlučné privilegované děti

Podobnosti mezi Trumpem a Johnsonem vnímají i Britové. Zcela bez servítek je popsal středeční komentář britského serveru The Guardian.

"Oba jsou to hlučné přerostlé děti mající za sebou minulost s cizoložstvím a dalšími skandály, jejichž profesní úspěch je kombinací nesmírných privilegií, bezohledného oportunismu a neúnavné sebepropagace, vše šťastně podporované komplikovaným mediálním prostředím," napsal Cas Mudde, americký sloupkař listu.

"Sdílejí 'neortodoxní' přístup k politice a také komunikační styl 'řekni, jak to je', což je mediální eufemismus pro bezohledný oportunismus a kombinaci homofobie, rasismu a sexismu. Zatímco však Trump lže o sobě samém, od jeho bohatství až po velikost davu na jeho inauguraci, Johnson lže hlavně o Evropské unii," dodal Mudde.

Zdůraznil ale i pár rozdílů. Například to, že i když jsou oba politikové značně flexibilní ve svých názorech, Johnson je mnohem uzemněnějším konzervativcem než Trump republikánem. A zatímco Johnson byl do úřadu zvolen svou stranou, Trumpa na vrchol vynesly hlasy 46 procent volících Američanů.

Video: Johnson je buran a klaun, v kampani je ale lepší než Babiš, brexit nastane, říká Houska

Johnson není dobrá volba pro Británii, je inteligentní, ale neprokázal jedinou kompetenci, přebírá zemi v nejhlubší krizi od druhé světové války. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 14 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy