Johnsonův boj s koronavirem: Dostává dávky kyslíku, polovina pacientů na JIP umírá

Helena Truchlá Helena Truchlá
7. 4. 2020 13:34
Boris Johnson na začátku roku sliboval na Facebooku "fantastický rok pro Británii". Tehdy čerstvě zvolený premiér předpověď zveřejnil jen pár dní poté, co lékaři z Číny a Tchaj-wanu vyslali první varování o novém koronaviru. S nemocí covid-19 teď Johnson leží na jednotce intenzivní péče.
Premiér Boris Johnson.
Premiér Boris Johnson. | Foto: Reuters

Pětapadesátiletý politik byl v londýnské Nemocnici svatého Tomáše již od neděle večer. Důvodem měly být "běžné testy" související s onemocněním covid-19. Že se jím nakazil, oznámil 26. března. Od té doby byl v domácí izolaci, trápila ho vysoká teplota a kašel, dál ale prostřednictvím videohovorů vedl zasedání britské vlády. 

Během pondělí se mu ale navzdory dávkám kyslíku, které dostával, stav zhoršil. Zhruba v sedm večer britského času ho proto lékaři převezli na jednotku intenzivní péče nemocnice, která leží na protějším břehu řeky Temže na dohled od budovy britského parlamentu. Podle ostrovních médií je při vědomí a ve "vynikající péči". 

Minulý čtvrtek se připojil k tradici, kterou si v době koronavirové krize osvojili lidé ve městech po celém světě: v osm hodin večer se postavil před vchod svého karanténního domova v Downing Street 11 a zatleskal zdravotníkům jako projev díků za jejich těžkou práci. 

Will Walden, Johnsonův přítel a tiskový mluvčí z dob, kdy byl konzervativní politik starostou Londýna, v pondělí v BBC ujistil, že premiér je "mnohem víc fit, než vypadá", protože to "ledaskomu natře na tenisovém kurtu, pravidelně běhá, nekouří a alkohol pije s mírou".

"Jestli někdo je fyzicky i psychicky v dobré pozici k tomu, aby nemoc porazil, je to právě Johnson," dodal Walden. Ještě jako londýnský starosta byl Johnson často k vidění, jak po metropoli jezdí na kole. Lidé z jeho blízkosti ho popisují jako někoho, kdo nemoci považoval za projev slabosti a stonal jen velice nerad. Letos v lednu se Johnson nechal slyšet, že by rád trochu zhubl

Premiér podle serveru BBC dýchá sám, dávky kyslíku dostává s cílem ulehčit namáhaným plicím a dýchacím cestám. Zároveň je ale umístěn v blízkosti plicního ventilátoru. Ten dokáže přirozené dýchání zcela nahradit v případě, že by se Johnsonův zdravotní stav ještě zhoršil.

Zdravotníci varují, že jakmile si stav pacienta s nemocí covid-19 vyžádá intenzivní péči, znamená to, že situace je skutečně vážná. Zhruba dvě třetiny lidí musí do 24 hodin lékaři uspat a napojit na plicní ventilaci.

"Bohužel asi polovina případů, které skončí na intenzivní péči, přesto končí smrtí," vysvětluje Paul Hunter, lékař z britské University of East Anglia statistiku nashromážděnou Národním kontrolním a výzkumným střediskem pro intenzivní péči (ICNARC). "Je to mnohem víc než u ostatních virových zápalů plic. Proč tomu tak je, nevíme," dodává.

Kritická velikonoční neděle

Vedením 66milionové země, která má nyní více než 51 tisíc nakažených a přes 5300 mrtvých, byl pověřen ministr zahraničí Dominic Raab.

Johnson a jeho spolupracovníci informovali už dříve, že v případě potřeby to bude právě někdejší brexitový vyjednavač, kdo Johnsona nahradí. Pevně daný postup pro podobné případy země nemá, a není proto jasné, co se stane, pokud Johnson nebude moct pracovat delší dobu.

Šestačtyřicetiletý Raab, profesí právník a potomek československých emigrantů, nyní stojí také v čele krizového výboru vlády a pochvaluje si "neuvěřitelně silný týmový duch", který by jemu a dalším politikům měl pomoci provést opatření, která Johnson naplánoval. 

Raaba čeká náročný týden, který má být podle lékařů a vědců pro Británii nejhorší z hlediska náporu na zdravotnictví a počtu obětí. Nejkritičtějším dnem má být velikonoční neděle 12. dubna. Život v zemi podléhá přísným omezením, které dusí pátou největší ekonomiku světa. Vláda nyní musí rozhodnout, zda je příští týden mírně uvolnit, nebo naopak prodloužit. Řada Britů podle agentury Reuters nařízení o omezení sociálních kontaktů nedodržuje. 

Britský premiér vytrvale opakoval, že má řízení země včetně reakce na koronavirovou krizi pod kontrolou, a to i z nemocnice. To ještě v pondělí potvrdil také Raab, ačkoliv s ním podle jeho slov premiér od soboty napřímo vůbec nemluvil. 

Premiérská kancelář nyní tvrdí, že Raab zastoupí Johnsona ve všech nezbytných věcech. Jak si ale všímá agentura Reuters, není například jasné, kdo má v tuto chvíli odpovědnost za britské jaderné zbraně. Šéf Johnsonova kabinetu Michael Gove to odmítl komentovat s tím, že pro podobné případy "jsou v platnosti dobře propracované protokoly postupu". 

Můj silný přítel, co se nevzdává

Johnsonova těhotná partnerka Carrie Symmondsová strávila podle svých slov poslední týden v domácím léčení, izolovaná od premiéra. Na koronavirus se testovat nenechala, údajně ale pociťovala všechny příznaky, které jsou pro nemoc typické. 

Projevy soucitu i přání brzkého uzdravení Johnsonovi putují od zástupců opozice i ze zahraničí. Nově zvolený předseda britských labouristů Keir Starmer se nechal slyšet, že "myšlenky celé země jsou s premiérem a jeho rodinou během těchto neuvěřitelně těžkých časů".

Specifické přání Johnsonovi poslal také americký prezident Donald Trump. Vyzval údajně "čelné firmy", aby "okamžitě kontaktovaly Londýn s nabídkou pomoci pro jeho velmi dobrého přítele, který je silný a nevzdává se".

 

Právě se děje

Další zprávy