Bagdád – Špičky militantní organizace Islámský stát poprvé zasáhlo americké bombardování.
Ačkoliv zprávy z území islamistů nelze bezpečně potvrdit, více zdrojů naznačuje, že sobotní nálet cílil na konvoj nejvyššího velení Islámského státu mezi městy Kajm a Mosul.
Zpráva o tom, že vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí byl zraněn, či dokonce zabit, se poprvé objevila v sobotu večer. Oznámilo ji irácké ministerstvo obrany s odvoláním na představitele místních kmenů v provincii Anbar, kterou konvoj asi deseti vozidel projížděl.
Podle televize al-Arabíja ozbrojenci Islámského státu nařídili personálu nemocnice v Chajmu okamžitě vyklidit několik místností a pak tam převezli své zraněné lidi.
Al-Arabíja také uvádí, že téměř jistě při náletu zahynul Bagdádího blízký spolupracovník Abdalrahmán Eleferí. Oba muži prý obvykle cestovali společně, takže je možné, že i Bagdádí je zraněn nebo mrtev.
Bagdádí se v červnu prohlásil chalífou Islámského státu na východě Sýrie a západě Iráku. O tomto muži toho není známo mnoho.
Jisté je jen tolik, že je mu mezi čtyřiceti a padesáti, pochází z města Samarrá na severozápadě Iráku, v minulosti byl vězněn na americké základně Camp Bucca v Iráku a organizaci Islámský stát vede od roku 2010.
Na veřejnosti vystupuje minimálně. Letos měl jen jednou projev v mešitě v Mosulu.
Washington zatím nepotvrdil zprávu o vůdcově smrti. Nepotvrdil ani, že Bagdádí cestoval v konvoji. Jeho smrt by ale patrně pro Islámský stát neznamenala velký problém, nepochybně by se rychle našel jiný vůdce.
Když v roce 2006 Američané zabili tehdejšího lídra Al-Káidy v Iráku Abú Músu Zarkávího, neznamenalo to konec bojů. Naopak, Al-Káida násilí ještě vystupňovala.
Mnoho informací zatím není ani o osudu Francouze Davida Drugeona, na kterého americké bombardéry útočily minulý týden v Sýrii.
Pětadvacetiletý Drugeon konvertoval k islámu ve čtrnácti letech po rozvodu rodičů a odešel na výcvik k militantním islamistům do Pákistánu. V posledních měsících působil ve skupině Chorásán, etablované na severozápadě Sýrie.
Má rozsáhlé dovednosti, týkající se výroby výbušnin, a vzhledem ke své minulosti ve zpravodajské službě ho Washington i Paříž považují za nesmírně nebezpečného. Údajně vymyslel způsob, jak dostat výbušnou směs na oblečení tak, aby ji nezachytily detektory na letištích a jiných místech.
Francouz cestoval v automobilu v severozápadní syrské provincii Idlíb.
Jedná se možná už o druhého občana Francie, na kterého Američané v Iráku útočili. Na samém počátku náletů v druhé polovině září bombardovali místo, kde se měl nacházet bývalý agent francouzské rozvědky DGSE, který zběhl a připojil se k bojovníkům Al-Káidy v Iráku a Sýrii.
Francie odmítla spekulace, že jde o bývalého agenta. Není vyloučeno, že se jednalo už tehdy o Drugeona a informace o jeho minulosti ve francouzské zpravodajské službě byla nepřesná a zavádějící.