Bombový útok Tálibánu zabil nejméně čtyři afghánské vojáky

ČTK ČTK
21. 10. 2014 7:40
Tálibán zesiluje útoky proti afghánským bezpečnostním silám ve snaze oslabit vládu podporovanou Západem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Nejméně čtyři afghánští vojáci zemřeli v úterý při výbuchu bomby v metropoli Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na afghánské ministerstvo obrany.

Dalších šest vojáků a stejný počet civilistů byl při bombovém útoku na autobus zraněn.

K nastražení bomby u silnice v afghánském hlavním městě, která byla odpálena na dálku, se přihlásilo extremistické hnutí Tálibán.

Podle mluvčího afghánského ministerstva obrany došlo k výbuchu ráno, když se vojáci v autobusu přesouvali k budově ministerstva.

Tálibán zesiluje útoky proti afghánským bezpečnostním silám ve snaze oslabit vládu podporovanou Západem v době, kdy se zahraniční bojové jednotky chystají ze země zcela stáhnout do konce roku.

Dosud poslední velký útok proběhl minulý týden na severu země, kde ozbrojenci z Tálibánu přepadli armádní konvoj a zabili 22 afghánských vojáků a policistů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy