Kábul - Bombardování nemocnice Lékařů bez hranic (MSF) v afghánském Kunduzu bylo tragickým incidentem zaviněným lidskou chybou, jemuž bylo možné zabránit.
Vyplývá to z výsledků amerického vyšetřování, které dnes zveřejnil velitel spojeneckých sil v Afghánistánu, americký generál John Campbell.
Dodal, že vojáci přímo zapojení do incidentu netušili, že se jedná o nemocnici MSF. "Američané by nikdy vědomě nebombardovali nemocnici," uvedl generál.
Při americkém náletu 3. října zahynulo ve zdravotnickém zařízení třicet lidí včetně lékařů.
Viníci přišli o místa
"Byla to tragická chyba. Americké síly by nikdy záměrně neudeřily na nemocnici nebo další chráněná zařízení," prohlásil Campbell. Novinářům na tiskové konferenci rovněž sdělil, že jednotlivci, kteří měli s incidentem co nejvíce do činění, byli odvoláni ze svých míst.
Vojáci útočící na komplex podle vyšetřovací zprávy věřili, že jde o vládní komplex, nad nímž převzali kontrolu ozbrojenci hnutí Tálibán. Američtí vojáci podle zprávy spoléhali na popis komplexu, který jim poskytly afghánské síly, a to vedlo k omylu a útoku na nesprávný cíl.
Není ovšem jasné, proč velení speciálních amerických sil zadalo jako cíl útoku koordináty, které se shodovaly s polohou nemocnice MSF, jež mělo k dispozici.
Mezinárodní lékařská charita poskytla GPS koordináty svých lékařských zařízení v Kunduzu americkým vojenským úřadům v Kábulu i činitelům afghánské vlády už 29. září.
Za útok, který byl jedním z nejhorších masakrů civilistů ve 14 let trvající historii amerického vojenského úsilí v Afghánistánu, se omluvil americký prezident Barack Obama.
Americká armáda potvrdila, že skupina Lékaři bez hranic volala 12 minut po zahájení útoku koaličním silám vedeným Spojenými státy, že její nemocnice v Kunduzu je pod palbou. Jakmile si americké síly uvědomily svůj omyl, útok zastavily.
Organizace Lékaři bez hranic uvedla, že v budově se žádní ozbrojení Tálibánci neskrývali.