reklama
 
 

Bomba v sanitce zabila v Kábulu desítky lidí. Svědci mluví o masakru, k útoku se přihlásil Tálibán

Aktualizováno 27. 1. 2018 23:20
Sebevražedný atentátník v sanitce obelstil hlídku na kontrolním stanovišti. Atentát byl podle agentury AFP jedním z nejkrvavějších v afgánské metropoli za poslední roky.

Kábul - Nejméně 95 mrtvých a 158 zraněných si vyžádal dnešní bombový útok v Kábulu, uvedl mluvčí afgánské vlády. Počet obětí podle něj patrně ještě poroste, neboť mnozí ze zraněných jsou v kritickém stavu. K atentátu, který byl podle agentury AFP jedním z nejkrvavějších v afgánské metropoli za poslední roky, se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán. Útok byl dílem sebevražedného atentátníka v sanitce, uvedly úřady.

"Je to masakr," prohlásil Dejan Panić, koordinátor italské nevládní organizace Emergency, která v Kábulu provozuje stejnojmennou nemocnici, kam přivezli desítky zraněných.

Mohutný výbuch podle AFP nastal krátce před jednou hodinou odpoledne místního času (9:30 SEČ), a to ve čtvrti, kde se nacházejí kanceláře ministerstva vnitra a zastoupení Evropské unie. Mluvčí ministerstva vnitra upřesnil, že řidič vozu se dostal přes jedno kontrolní stanoviště díky tvrzení, že veze pacienta do nedaleké nemocnice, a na dalším stanovišti pak odpálil výbušniny.

Ulice byly plné lidí

Exploze podle agentury Reuters otřásla budovami v okolí a na ulicích mezi troskami ležela spousta těl. "Zrovna jsem seděl ve své kanceláři, když se to stalo," řekl Reuters jeden z úředníků, který byl při útoku vážně zraněn. "Okna se vysypala, budova se zřítila," dodal.

Sobota je v Afghánistánu pracovní den a ulice v rušné části města byly v době výbuchu plné lidí. V oblasti se nachází řada vládních budov a ambasád, podle dosavadních zpráv ze švédského, nizozemského a indického zastupitelského úřadu a mise EU nebyl nikdo z jejich zaměstnanců při útoku zraněn. Někteří svědci události se domnívají, že cílem útoku bylo sídlo ministerstva vnitra.

"Tento útok není ničím víc než zvěrstvem a ti, kdo ho organizovali a dovolili, musí být předvedeni před soud," řekl šéf asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) Tadamiči Jamamoto.

Čeští vojáci jsou v pořádku

O týden dříve si útok ozbrojenců na kábulský hotel Intercontinental vyžádal čtyři desítky obětí, včetně 15 cizinců. K činu se přihlásilo hnutí Tálibán. Afghánská metropole se stala v minulosti terčem mnoha atentátů, k některým z nich se přihlásil také takzvaný Islámský stát.

Sobotní útok podle Reuters patrně dostane pod tlak prezidenta Ašrafa Ghaního a jeho americké spojence, kteří hovořili o tom, že díky agresivnější vojenské taktice byl Tálibán vytlačen z hlavních regionálních center.

Washington tvrdí, že příslušníci Tálibánu nacházejí útočiště v sousedním Pákistánu. Islámábád toto obvinění popírá. Ve snaze zvýšit tlak na Pákistán USA nedávno pozastavily téměř veškerou americkou vojenskou pomoc Islámábádu.

Vláda USA vyzvala všechny země, aby přijaly "rozhodné kroky" k zastavení násilí. "Ty, kdo podporují nebo nabízejí útočiště teroristickým skupinám, nemůžeme tolerovat," uvedl ministr zahraničí Rex Tillerson. Prezident Donald Trump útok odsoudil a řekl, že "obnovuje odhodlání naše i našich afghánských partnerů".

Pákistán, který popírá obvinění, odsoudil útok a vyzval k soustředěnému úsilí a účinné spolupráci mezi státy k vymýcení terorismu.

Čeští vojáci sloužící v Afghánistánu jsou podle mluvčí generálního štábu Vlastimily Cyprisové v pořádku.

Česká armáda má v současné době v Afghánistánu necelých 240 vojáků. Největší jednotka působí na spojenecké základně Bagrám, kterou hlídá. Další vojáci jsou pak umístěni v Kábulu.

autor: ČTK | 27. 1. 2018 10:05

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama