Boj o hotel v Kábulu trval 13 hodin. Hosté se slaňovali po prostěradlech, hrozilo, že uhoří

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 22. 1. 2018 15:17
Ozbrojenci zaútočili na kábulský luxusní hotel Intercontinental v sobotu kolem 21:00 místního času (17:30 SEČ).
Lidé prchají z kábulského hotelu po útoku ozbrojenců. | Video: Reuters

Kábul - Při sobotním útoku na hotel Intercontinental v Kábulu zemřelo nejméně 18 civilistů, z toho 14 cizinců a čtyři Afghánci. S odvoláním na prohlášení afghánského ministerstva vnitra o tom informovala agentura AP. 

Podle mluvčího ministerstva pracovalo jedenáct cizinců pro společnost KamAir, což jsou soukromé afghánské aerolinky. Celkem bylo v hotelu ubytováno okolo čtyřiceti zaměstnanců KamAir.

Národnost většiny oběti už je známá. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin potvrdil, že je mezi mrtvými šest Ukrajinců. Podle agentury AP jsou pak mezi civilními obětmi také dva venezuelští piloti a jeden Kazach. Smrt Kazacha potvrdilo kazašské ministerstvo zahraničí. 

Mrtvých ale může být pravděpodobně ještě více. Některá média informují o 22 obětech. Podle nejmenovaných afghánských zdrojů, které citovala agentura Reuters, může jít až o číslo 30 a více.

Dalších nejméně deset osob utrpělo při útoku zranění, mezi nimi šest příslušníků bezpečnostních složek a čtyři civilisté.

"Mezi oběťmi nejsou čeští občané," řekla Irena Valentová z ministerstva zahraničí. Praha byla kvůli útoku v kontaktu s českým zastupitelským úřadem v Kábulu. Jak Valentová dodala, ministerstvo důrazně nedoporučuje občanům ČR z důvodu dlouhodobě zhoršené bezpečnostní situace a vysokého rizika únosů do Afghánistánu cestovat.

Lidé se "slaňovali" po prostěradlech 

Ozbrojenci zaútočili na kábulský hotel Intercontinental, který mají v oblibě zahraniční turisté a diplomati, kolem 21:00 místního času (17:30 SEČ). Podle tamních bezpečnostních složek postupovali útočníci systematicky z jednoho patra do druhého. To podle složek může svědčit o důkladné přípravě a zřejmě i o tom, že měli ozbrojenci v hotelu nějakého pomocníka. 

K činu se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán. Speciální jednotky zachránily z hotelu přes 150 lidí, včetně čtyř desítek cizinců. 

"Operace skončila, všichni útočníci jsou mrtví, zachráněno bylo 153 lidí, včetně 41 cizinců," uvedl mluvčí afghánského ministerstva vnitra Nadžíb Daníš. Mluvčí rovněž sdělil, že útočili tři ozbrojenci. Dva z nich bezpečnostní složky zastřelily už v sobotu večer a třetího v neděli ráno. Dřívější zprávy hovořily o čtyřech atentátnících.

Někteří z přeživších se spustili z oken budovy po svázaných prostěradlech. Obzvlášť v patrech, kde propukl požár, jim totiž hrozilo, že uhoří k smrti. "Přivázal jsem prostěradlo k balkónu. Snažil jsem se lézt dolů, ale moje ruce neměly dost síly. Spadl jsem a poranil jsem si rameno a nohu. Okolo mě leželo spoustu mrtvých," popsal jeden z návštěvníků hotelu Mohammad Musa.

"Nenechte naživu dobré ani špatné"

Podle jednoho z hotelových zákazníků byli útočníci oblečeni ve vojenských uniformách a křičeli "nenechte nikoho naživu, ať je dobrý, či špatný. Zabijte je všechny," uvedl svědek Abdar Rahmán Násirí.

Útok popsal pro britský server BBC i další z mnoha hostů, který si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován. Muž zrovna večeřel na hotelu se svým synem, když útočníci pronikli do šestipatrové budovy a začali střílet. Záhy zbraň zamířila i na něj, načež se muž snažil bránit tím, že zakřičel "Jsem Afghánec". Jeden z ozbrojenců na to reagoval slovy, že Afghánce nezabíjejí, a chtěl po muži, aby mu ukázal, kde jsou nějací cizinci.

Podle majitele zařízení pronikli ozbrojenci do hotelu skrze kuchyň. V plamenech se ocitla většina stavby. Speciální jednotky postupovaly patro po patře a zachraňovaly hotelové hosty. Celá akce trvala 12 až 13 hodin. 

Dým stoupá z kábulského hotelu Intercontinental.
Dým stoupá z kábulského hotelu Intercontinental. | Foto: Reuters

Hotel se chystal na konferenci

Agentura Reuters uvedla, že se v hotelu měla v neděli konat konference o informačních technologiích za účasti provinčních představitelů. Podle afghánského ministerstva telekomunikací tak v době útoku v hotelu bylo více než 100 inženýrů a expertů v oblasti IT.

V Afghánistánu stojí za podobnými akcemi radikální hnutí Tálibán často. Terčem jeho ozbrojenců se stal stejný hotel už v roce 2011, kdy zemřelo 21 lidí včetně devíti útočníků. Hotel Intercontinental je jedním z hlavních luxusních ubytovacích zařízení v Kábulu a bývá využíván ke konferencím, jichž se účastní i vládní představitelé.

Atentát už odsoudil sousední Pákistán, Spojené státy nebo Ukrajina. Ukrajinský prezident Petro Porošenko uvedl, že se cítí být "šokovaný tragickými zprávami z Afghánistánu". Afghánské ministerstvo vnitra chce také prošetřit, zda nepochybila bezpečnostní opatření na hotelu. O ta se měla postarat nejmenovaná soukromá společnost. Zabezpečení hotelu přešlo pod její správu teprve před třemi týdny. 

Byl jsem na misích, kde umírali Češi, v Afghánistánu jsem prožil druhý život, vojenská mise člověka totálně změní, nejtěžší je, když vám umře kamarád. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy