Bolívii straší Kosovo. Východ si odhlasoval autonomii

Roman Gazdík
5. 5. 2008 13:35
Prezident Morales hlasování odmítl uznat
To není bolívijská vlajka, kterou obyvatelé Santa Cruz mávají. Je to vlajka jejich provincie - symbol autonomie.
To není bolívijská vlajka, kterou obyvatelé Santa Cruz mávají. Je to vlajka jejich provincie - symbol autonomie. | Foto: Reuters

Santa Cruz - V Bolívii mají zaděláno na problematické časy. Občané nejbohatší provincie Santa Cruz si totiž v nedělním referendu odsouhlasili rozsáhlou autonomii. Prezident Evo Morales už prohlásil, že se hlasováním řídit nebude.

"Dnes se zrodila nová Bolívie," řekl tisícům jásajících lidí prefekt provincie - a Moralesův oponent - Ruben Costas.

Autonomie by měla dát zdejším "cruceňos" větší moc nad rozdělením daní a majetku. Velkostatkářům, kteří nevyužívají půdu "produktivně", totiž Morales hrozí pozemkovou reformou.

Čtěte také: Bolívii hrozí kvůli ústavním reformám rozpad

Velká podpora, málo hlasujících

"V Santa Cruz převažuje bílá elita. Je zde hodně bohatých latifundistů, kterým se levicový program Evo Moralese nemůže líbit. Je to hlasování bohatých bílých na východě proti chudé indiánské populaci na západě země," řekla Aktuálně.cz Pavlína Spiringerová, která se Bolívií zabývá na katedře politologie Univerzity Hradec Králové.

Rozdělení Bolívie na východ a západ se ukázalo i v neděli, kdy prezidentovi stoupenci na západě uspořádali pochody, kterých se zúčastnily desítky tisíc lidí.

Pro autonomii se v Santa Cruz podle prozatímních výsledků vyjádřilo 82 procent lidí, kteří se dostavili k volbám. Morales však argumentuje, že účast byla na místní poměry nízká, protože jeho stoupenci referendum bojkotovali.

Bolivijská média odhadují, že k urnám přišlo jen 61 procent voličů, což je na Bolívii velmi málo. Voleb do ústavodárného shromáždění se v Santa Cruz zúčastnilo o dvacet procent obyvatel více.

Referenda přijdou i jinde

Další tři východní provincie - Beni, Pando a Tarija - chtějí podobná hlasování uspořádat v budoucnu. Ekonomicky důležitá je především poslední z nich, kde se nachází většina zásob ropy a především zemního plynu, kterého má Bolívie po Venezuele nejvíce v Jižní Americe.

Morales se sice výsledky referenda řídit nemusí, protože není právně závazné, ale svým prohlášením přilil oleje do ohně a ještě posílil své odpůrce, kteří ho obviňují z nedemokratických postupů.

Prezident i nadále prohlašuje, že chce s prefekty o autonomii jednat a že jednostranné kroky provincií považuje za ohrožení jednoty státu. Debaty s nimi začaly v poměrně pozitivní atmosféře před několika měsíci, pak ale ustrnuly na mrtvém bodě.

 

Právě se děje

Další zprávy