Bolívie se bije za legalizaci žvýkání koky

Václav Viták
22. 1. 2011 8:00
La Paz a Washington pokračují ve své soukromé drogové válce
Koka, součást andské kultury
Koka, součást andské kultury | Foto: Reuters

La Paz - Pro bolivijského prezidenta Moralese je koka tradiční rostlina, která je prospěšná zdraví a patří neodmyslitelně k andskému regionu.

Pro Spojené státy je to ale ďáblův keř, jehož listy slouží k výrobě kokainu. Ten spolu s heroinem ničí americkou populaci a vynáší drogovým kartelům miliardy dolarů.

Nyní se již tak velmi napjaté vztahy mezi La Pazem a Washingtonem ještě zhoršily. Evo Morales totiž zahájil intenzivní kampaň za zrušení mezinárodního zákazu žvýkání lístku koky, který platí z rozhodnutí OSN od roku 1961. Pomoc hledá v Evropě.

Na seznamu konvence Spojených národů o narkotických drogách z tohoto roku je 119 substancí včetně opia, heroinu a kokainu. Text ale obsahuje také paragraf zakazující žvýkání kokových lístků.

Berete nám naši historii

Morales, aymarský Indián a někdejší pěstitel koky, opakovaně označuje zákaz za "absurditu a urážku andské kultury".

Koka se v daném regionu žvýká opravdu od nepaměti a také se zde pije odvar z jejích lístků. Zahání hlad i únavu tím, že stimuluje centrální nervový systém. Chrání také před nemocí z nadmořské výšky, která může člověka postihnout v oblastech nad 2400 metrů a někdy končí i smrtí.

Aymarové i další původní obyvatelé Jižní Ameriky koku používají navíc i při náboženských a kulturních ceremoniálech.

"Jak je možné, že lístky koky, které představují naši identitu předanou nám předky, jsou kriminalizovány?" stěžoval si Morales znovu minulý týden.

Úspěšná "koková" diplomacie

Bolívie chce proto dosáhnout toho, aby článek o zákazu žvýkání koky byl z konvence OSN a narkotickách vyškrtnut. Členské země organizace mají možnost do 31. ledna letošního roku vznést k bolivijské žádosti námitky.

Pokud je však žádný stát neuplatní, paragraf, který tak uráží Moralese, ztratí platnost. Bolivijský ministr zahraničních věcí David Choquehuance se proto vydal na cestu po Evropě, kde hledá podporu pro prezidentův záměr.

Už získal souhlas Madridu, který mu slíbil, že se pokusí přesvědčit ty evropské země, jež uvažují o vznesení námitky proti změně konvence OSN o nepovolených drogách, aby tak nečinily.

Prezident Evo Morales je neochvějným zastáncem žvýkání kokových lístků
Prezident Evo Morales je neochvějným zastáncem žvýkání kokových lístků | Foto: Reuters

Bolívii se již podařilo přimět dva státy, Kolumbii a Makedonii, které tento krok již udělaly, aby ho vzaly zpátky.

Žvýkat se přesto nebude

Jeden stát však ani Bolívie ani Evropa nepřesvědčí - a to USA. Washington zřejmě vznese formálně námitku proti změně konvence OSN o drogách již ve čtvrtek nebo v pátek.

Spojené státy se obávají, že jeden zásah do textu konvence by měl za následek další. Morales je neobměkčil ani závazkem nulové tolerance ke kokainu.

Pro Washington je Erythroxylum coca jednoduše rostlina, z níž se droga získává. A tam, kde se vyskytuje, jsou podle USA vždy i drogové gangy. Bez ohledu na to, jaký je oficiální účel pěstování této rostliny.

Koka skutečně mimořádně otrávila vztahy obou zemí. Spojené státy investovaly za posledních deset let asi sedm miliard dolarů do boje proti jihoamerickým drogovým kartelům, především těm kolumbijským.

Hmatatelných výsledků však nedosáhly a bolivijský přístup k pěstování a žvýkání koky podle nich jen zhoršuje celý problém.

I Coca Cola bývala z koky

Morales na rozdíl od Kolumbie navíc agenty americké DEA, federální služby pro potírání obchodu s narkotiky, označil za imperialistické špiony a ze své země je vyhnal.

Bolivijská ministryně pro rozvoj venkova Nemesia Achacollová s lahví Coca Brynco
Bolivijská ministryně pro rozvoj venkova Nemesia Achacollová s lahví Coca Brynco | Foto: Reuters

Konvenci OSN o nepovolených drogách napadá s odvoláním na jiný text této organizace - deklaraci o právech původních obyvatel z roku 2007.

Jeho přičiněním Bolívie také ve středu zahájila produkci limonády Coca Brynco, jejíž součástí je extrakt z lístků koky.

Jak uvedla BBC, její výrobce doufá, že ukrojí značnou část z podílu na trhu, který zatím má jiný nápoj, původně ochucený výtažkem z koky, a to Coca Cola.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy