Pod drtivým tlakem. Putinovi elitní vojáci na jihu Ukrajiny přiznali, že je zle

bb bb
26. 9. 2023 15:38
Rusko vyslalo elitní výsadkáře, aby pomohli přetíženým jednotkám na jižní frontě v Záporožské oblasti. Teď od některých z nich přicházejí zprávy, jak pevně je svírá ukrajinská protiofenziva. Zejména se jedná o oblast kolem obce Verbove, které leží zhruba 20 kilometrů od klíčového města Tokmak. To představuje pro Rusy strategický uzel, pro Ukrajince první důležitý cíl v bojích na jihu země.
Ukrajinci s Rusy bojují celé září zákopové bitvy v oblasti vesnice Verbove. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Heroiam_Slava

"Na levém křídle [u obce Verbove] jsme prorazili a pokračujeme v dalším postupu. Ne tak rychle, jak se očekávalo, ne jako ve filmech o druhé světové válce. Hlavní je neztratit iniciativu," řekl americké stanici CNN o víkendu ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskij. Ten předpovídá, že v budoucnu dojde k ještě většímu průlomu. 

Jeho tvrzení v neděli potvrdili západní analytici, kteří na geolokačních záběrech zachytili bojová vozidla ukrajinské pěchoty operující na západním okraji obce Verbove, což bylo poprvé od začátku ruské invaze, napsal ukrajinský server Kyiv Post.

Elitní ruští výsadkáři z jednotky VDV "Teplinskij" vykreslili pro Rusy chmurný obrázek, podle kterého Ukrajinci útočí severně od města. "Nyní existuje reálná hrozba, že se nepřítel dostane do týlu 56. výsadkového pluku 7. výsadkové divize v oblasti osady Novofedorivka," napsala jednotka na sociální síti Telegram.

"Naši kluci nebojují kvůli plnění bojových úkolů, ale kvůli záchraně životů svých kamarádů v četě. Stejnou situaci jsme viděli v Afghánistánu před stažením vojsk, totéž se stalo před ukončením bojů v čečenských válkách… Lidé jsou unavení. Nejsou žádné rotace, žádné dovolené," stěžují si zástupci ruských výsadkářů. 

Tento názor podle Kyiv Post potvrdilo několik ruských válečných blogerů. Shodují se, že Ukrajinci zlepšují své pozice v Novofedorivce a na několika dalších pozicích v okolí Verbového. Dlouhodobým cílem Ukrajiny je přerušit ruský "pozemní most", který spojuje území, jež drží na východě, s anektovaným Krymem.

"Věřím, že dojde k velkému průlomu. Myslím si, že se to stane až po dobytí Tokmaku. V tuto chvíli (Rusové) spoléhají na hloubku své obranné linie," řekl CNN Tarnavskij. Spíše než obranná linie vybudovaná na rozkaz bývalého generála Sergeje Surovikina jsou podle Tarnavského většími problémy "křižovatky, stromořadí a minová pole mezi stromořadími". "[Existuje] kombinace malých škodlivých nepřátelských obranných skupin, které jsou v současné době velmi přesně a kvalifikovaně rozmístěny. Ale naši vojáci je nutí, aby se pomalu stahovaly," prohlásil ukrajinský generál.

Podle Tarnavského zima protiofenzivu nezpomalí. Intenzivní podzimní deště mohou způsobit, že půda na Ukrajině je rozmoklá a pohyb s těžkou technikou, jako jsou tanky, je obtížnější, ale Tarnavskij tvrdí, že ukrajinské jednotky se pohybují v malých skupinách, většinou pěšky. "Počasí může být při postupu vážnou překážkou, ale vzhledem k tomu, jak se pohybujeme vpřed, většinou bez vozidel, si nemyslím, že [počasí] protiofenzivu výrazně ovlivní," řekl Tarnavskij CNN. 

"Právě teď ani nepřítel, ani my nepoužíváme velké formace, roty, prapory nebo brigády. Používáme útočné oddíly, skupiny o 10 až 15 mužích," vysvětlil. "Provádějí titánskou práci, soustřeďují na sebe nepřátelskou palbu a používají všechny prostředky, které musí použít, aby přežili."

Generál varuje: Rusko už může čekat jen na jednu věc. Rozhodne se o ní za 14 měsíců. (20. 9. 2023)

Americký generál ve výslužbě Ben Hodges v pořadu Spotlight. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy