"Situace je velmi proměnlivá," řekl Perthes novinářům z Chartúmu po projevu v Radě bezpečnosti, který se konal za zavřenými dveřmi. Dodal, že je těžké posoudit, jakým směrem se situace nyní ubírá. Podle agentury Reuters poznamenal, že obě strany konfliktu v tuto chvíli nejeví zájem o zprostředkování příměří.
V africké zemi se 45 miliony obyvatel spolu o moc soupeří armáda a polovojenské Jednotky rychlé podpory, které od soboty bojují mimo jiné o nadvládu nad klíčovými místy v metropoli Chartúmu. Původně se polovojenské jednotky měly s armádou sloučit na základě mezinárodně zaštítěné dohody, která měla zajistit přechod k civilní vládě. Ústřední výbor súdánských lékařů dříve informoval o 97 obětech z řad civilistů a 45 mrtvých vojácích.
V čele znesvářených skupin jsou bývalí spojenci, generálové Abdal Fattáh Burhán a Muhammad Hamdan Dagalo, kteří společně zorganizovali vojenský převrat v říjnu 2021, jenž zmařil krátký přechod Súdánu k civilní vládě. Oba podle AP odmítli vyjednávání a žádají, aby se protistrana vzdala.
V některých částech Chartúmu a nedalekého města Ummdurmán zesílily letecké údery a ostřelování. V blízkosti vojenského velitelství se ozývala rychlá a soustavná palba, z oblasti stoupal bílý dým.
Obyvatelé ukrytí ve sklepech hlásili výpadky proudu a případy rabování, píše AP. Výpadky proudu ztěžují situaci také v nemocnicích, které mají i v časech míru dodávky proudu jen několik hodin denně. Navzdory bojům podle AFP zůstalo otevřených několik pekáren, které pekly chleba ze zbytků mouky. Ty však varovaly, že jim zásoby brzy dojdou. Dochází i pitná voda.
Vojáci z Jednotek rychlé podpory tvrdí, že obsadili letiště a pronikli do prezidentského paláce. Armáda jejich tvrzení popřela. Obě strany také prohlašují, že jejich jednotky ovládly budovu státní televize. Svědci z okolí řekli agentuře AFP, že boje v okolí stanice stále pokračují a televize vysílá vlastenecké písně, stejně jako při puči.