Rangún - Barmská vláda udělala další krok k tomu, aby dosáhla kýženého zrušení sankcí Západu.
Po dlouhých šesti desítkách let uzavřela podle BBC příměří se zástupci Národního svazu Karenů, nejpočetnější barmské národnostní menšiny, která usiluje o autonomii.
Kareni tvoří zhruba sedm procent populace a byli poslední ze 17 etnických menšin, kteří váhali s uzavřením příměří. Vyslanci vlády se s nimi sešli ve správním středisku jejich provincie Pcha-amu.
Jednání s menšinami rozjela centrální vláda už loni. V listopadu se ministr Aung Min sešel s představiteli Šanů, Kačjinů a právě Karenů. Slyšeli od něj, že pokud se nebudou pokoušet o odtržení, zlepší se podmínky jejich života. Šanové kývli už v prosinci, Kareni nyní.
Konflikty mezi armádou a rebely se vlečou od získání nezávislosti v roce 1948. Jak připomíná ČTK, přinesly desítky let násilností, vážného porušování lidských práv a nuceného přesídlení desetitisíců lidí.
Pomalu, ale přeci
K pozvolné změně poměrů v Barmě dochází teprve od loňského března, kdy kontrolu nad zemí převzal z rukou armády civilní kabinet. Ačkoliv může vládnout jen díky loajalitě k vojákům, snaží se Západu ukázat dobrou vůli.
V říjnu propustil 230 prodemokratických aktivistů, prezident Thein Sein pro změnu v neděli zmírnil některé tresty smrti na doživotní žalář. Vláda umožnila kandidovat v parlamentních volbách i vůdkyni tamní opozice a laureátce Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij.
Pozitivním signálem o postupném narovnání vztahů byla i prosincová oficiální návštěva americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové.