Boje o jemenské město Hudajdá sílí, arabská letecká koalice tam vyhlásila vojenskou zónu

ČTK ČTK
13. 2. 2017 8:24
V jemenském přístavu Hudajdá arabská letecká koalice vyhlásila vojenskou zónu. Boje o přístav Hudajdá se zintenzivnily, když jemenská armáda minulý týden dobyla s pomocí arabských spojenců přístav Muchá, který leží jižně od Hudajdy. Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014 a dosud si vyžádal na 10 tisíc obětí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Saná – Arabská letecká koalice, která bojuje v Jemenu, vyhlásila vojenskou zónu v jemenském přístavu Hudajdá. Vyzvala tamní občany, aby nevycházeli z domů. Na rostoucí nebezpečí v tomto rudomořském přístavním městě už o víkendu upozornila OSN, když oznámila, že sílící nálety ohrožují civilisty a komplikují dodávky humanitární pomoci.

Arabská koalice bojuje v Jemenu pod velením Saúdské Arábie. Tvoří ji zejména letectva zemí z oblasti Perského zálivu. Ve svém pondělním prohlášení vyzvala koalice civilisty, aby se vyhnuli bojům, a upozornila je, že počínaje devátou hodinou SEČ bude ve městě vyhlášena až do odvolání vojenská zóna.

Boje o přístav Hudajdá se zintenzivnily, když jemenská armáda minulý týden dobyla s pomocí arabských spojenců přístav Muchá, který leží jižně od Hudajdy.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014 a dosud si vyžádal na 10 tisíc obětí. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná a také Hudajdy. Dočasný sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.

Mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií pomáhá vládním jednotkám od jara 2015, šíitské povstalce podporuje Írán. Chaosu, který je výsledkem občanského konfliktu, využívá teroristická síť Al-Káida. Její bojovníci útočí hlavně na vládní jednotky a snaží se dobývat území na jihu země.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy